• Batman Hakkında Genel Bilgiler

    Güneydoğu’nun en genç şehri olan Batman, aynı zamanda yaşlı antik şehirlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin sınırları Dicle Nehri tarafından çevrelenmiştir. Türkiye’nin 72. şehri olarak yakın geçmişte il statüsü verilen Batman’ın kökleri Sümer uygarlığına kadar dayanmaktadır.
     
    Hasankeyf Antik Kenti ile arkeoloji dünyasının da ilgisini çeken Batman, ünlü fotoğrafçıların rotalarında da kendine yer edinmiştir. Size rehber olmayı hedeflemiş bu yazıyı okuduktan sonra, her yıl; hem yerli hem de yabancı turistlerin odak noktası haline gelen ve antik dönemlere bir pencere olan Batman’ı görmek isteyecek ve en uygun Batman uçak biletlerini araştırmaya başlayacaksınız.

Batman Gezilecek Yerler

Tarihi kendi anlatılarıyla birlikte kaydeden Herodot’un yazıtlarında Batman’ın kral topraklarından bir tanesi olduğunu anlamak mümkündür. Altın renginin, kerpiç evlerin ve köklü bir tarihin kaynağı olan Batman’ı görmek ve Güneydoğu Anadolu’nun büyüleyici tarihine tanık olmak; uzun zamandır planladığınız tarihi geziniz olabilir. Batman uçak biletinizi alırken, kendinize şehrin tadını her yönüyle çıkartabileceğiniz kadar zaman tanımanızı öneriyoruz, çünkü birkaç gün şehri gezmenize yetmeyebilir.
 
Hasankeyf Antik Kenti
Yaklaşık 6 bin mağarasıyla antik uygarlıkların armağanı olan Hasankeyf, araştırmalara göre milattan sonra 8. yüzyılda kurulmuştur. Bizans kralının düşman devletlere karşı inşa ettirdiği kalenin ismi Hasankeyf Kalesi’dir. 1981 yılında sit alanı olarak ilan edilen Hasankeyf, planlanmakta olan Güneydoğu Anadolu Projesi’nin sonucu olarak sular altında kalacaktır. Proje sonuçlanmadan önce en uygun Batman turlarından yararlanarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde müthiş vakit geçirmenin anahtarı kesinlikle Hasankeyf Antik Kenti’ni ziyaret etmektir. Hala kullanılan mağaralarda oturup çay içmek, binlerce yıl önce orada yaşayan insanlarla bağ kurmanızı sağlayacaktır.
 
Eğer Hasankeyf’in büyüleyiciliğine tanık olmak istiyorsanız, uygun Batman gidiş dönüş uçak biletinizi edindikten sonra; Ankara ve İstanbul’dan aktarmasız uçuşlar alan Batman Havalimanı’na iniş yapabilir; 8 dakikalık bir yolculuk ile Batman şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
 
Batman şehir merkezinde bütçenize uygun fiyatlı oteller bulduktan sonra, 40 kilometrelik bir mesafede olan Hasankeyf’e gidebilirsiniz. Eğer Batman Havalimanı’ndan, Hasankeyf Antik Kenti’ne geçecekseniz; havalimanında servis ve aktarma hizmetlerini kullanabilirsiniz. Havalimanı ile Hasankeyf arasındaki mesafe 46 kilometredir. Araç yolculuğunuz yaklaşık olarak 44 dakika sürecektir.
 
Hasankeyf Ören Yeri
Ören Yeri, kalkerli arazilerin ve Dicle Nehri akıntılarının el birliğiyle oluşmuş doğa harikası unsurlardır. Doğanın işbirliğiyle oluşmuş bu arazide yürümek ve eski uygarlıkların soluduğu havayı solumak, Hasankeyf’i özel yapan birçok sebepten sadece biridir. 
Hasankeyf Ören Yeri’ne il merkezinden kalkan servisler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Batman-Midyat otoyolundaki tabelalardan da rahatlıkla ulaşılabilen Hasankeyf Ören Yeri’ne giriş ücreti 5 TL’dir.
 
İmam Abdullah Türbesi
İmam Abdullah Türbesi, Hz. Muhammed’in soyundan gelen ve Hasankeyf’in kuşatılışı sırasında şehit düşen İmam Abdullah’a aittir. İmam Abdullah, Hz. Muhammed’in amcasının oğlu Caferi Tayyar’ın oğludur. Bölgedeki vatandaşlar tarafından saygın bir yer olarak benimsenen türbede dualar edilmektedir. Türbe dahilinde bir zaviye odası, minare ve bir mescit bulunmaktadır. 2006 yılında yapılan kazılarla İmam Abdullah Türbesi’nin 1 metre yer altına inmiş olduğu tespit edilmiştir.
 
Arkeolojik araştırmalara göre, türbe Eyyübiler döneminden Osmanlı dönemine kadar birçok kez onarım görmüştür. Nispeten az tahribatla günümüze kadar ulaşmış İmam Abdullah Türbesi, Batman gezinizde kesinlikle görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. İmam Abdullah her haziran ayının ilk haftasında yöre halkı tarafından anılır. Siz de uygun Batman uçak biletinizi ya da kampanyalı turunuzu bu ayda edinebilir ve türbeyi ziyaret edebilirsiniz.
 
Malabadi Köprüsü
Batman şehir merkezinden 44 kilometre uzaklıkta olan Malabadi Köprüsü 1147 yılında inşa edilmiştir. Geçen yüzyıllara rağmen hala ayakta kalan köprünün tek görevi geçişi sağlamak değildir. İçerisinde insanların girebileceği ve yatabileceği odalar mevcuttur.
 
Evliya Çelebi’ye göre bu köprü Abbasi döneminde inşa edilmiştir. Gezgin Evliya, kendi eseri Seyahatname’de Malabadi Köprüsü’nü Mostar Köprüsü’nün ikizi olarak benimsemiştir. Köprünün üzerindeki işlemeler ve köprünün estetik şekli, mimari sanatının köklü tarihinin oldukça güçlü bir kanıtıdır.
 
Malabadi Köprüsü, Diyarbakır ile Batman karayolundadır ve Batman Çayı’nın üzerindedir. Batman il merkezine 38 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır. Yolculuğunuz yaklaşık olarak 28 dakika sürecektir.
 
Zeynel Bey Kümbeti
Zeynel Bey Kümbeti, Akkoyunlu Devleti’nin hükümdarı Uzun Hasan, Otlukbeli savaşında oğlu Zeynel Bey’i kaybedince, adına bir türbe diktirir. Bu türbe Anadolu tarihindeki anıt mezarların en yaşlı örneklerindendir. 550 yıldır ayakta kalan Zeynel Bey Kümbeti’nin inşa ediliş tarzı, üzerindeki işlemeleri; Akkoyunlu Devleti’ndeki estetik anlayışını sergiler niteliktedir. Bu türbe aynı zamanda Akkoyunlu Devleti’nin Batman’a ve ülkemize bıraktığı yegane eserdir.
 
Zeynel Bey Kümbeti 2017 yılında 2 kilometre ileriye; Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınmıştır. Buraya Hasankeyf ilçesinden kalkan servis hizmetleri ile ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla karayolundaki tabelaları takip ederek ulaşmak da seçenekleriniz arasındadır. Batman ve Mardin karayolu üzerinden ulaşılabilecek bir konumdadır.
 
Tarihe tanıklık eden bu yapıların hepsini görmek için yalnızca bir Batman uçak bileti almanız yeterli. Şehrin kültürel mirasına hayran kalacağınız harika bir tatil ayarlamak için biletlerinizi önceden alırsanız uçakla ulaşım da, konaklamanız da oldukça avantajlı fiyatlarla mümkün olabilir.

Batman'a Nasıl Gidilir?

Eski medeniyetlere yuva olmuş Batman’ı görmeye karar verdiyseniz eğer, önünüzde Batman’a ulaşmak için birçok seçenek mevcut. Batman Havalimanı’na İstanbul ve Ankara’dan aktarmasız olarak uçak seferleri mevcuttur. THY her gün Batman’a her gün uçak kaldırmaktadır. Bulunduğunuz şehirden aktarma yaparak Batman için uygun fiyatlı uçak biletinizi edinip yola çıkabilirsiniz.
 
Türkiye’nin dört bir yanına giden otobüs hizmetlerini de kullanmak seçenekleriniz arasındadır. Türkiye’nin batısında yaşıyorsanız Batman’a karayolu ile ulaşım en az 14 saat sürecektir. Fakat dilediğiniz zamanda ve uygun fiyatta edindiğiniz Batman uçak biletinizle bu süreyi 2 saate indirebilirsiniz. Batman’a tren ile gitmek istiyorsanız da Haydarpaşa - Kurtalan hattı için bilet alabilirsiniz.
 
Batman Havalimanı ve Şehir İçi Ulaşım 
Ulaşım için havayolunu tercih edecekseniz, en uygun Batman uçak biletinizi ve ya da kampanyalı tur biletinizi edindikten sonra, yazıda da bahsedildiği gibi Batman Havalimanı’da uçaktan inebilir ve şehir merkezine 8 dakikada ulaşabilirsiniz. Dahilinde aktarma hizmetleri bulunduran Batman Havalimanı’ndan şehir merkezine kolayca ulaşım olanağının yanında, Hasankeyf’e de geçebilirsiniz. Bu şekilde uçaktan indikten sonra gezinize en kısa zamanda, ulaşım çilesi çekmeden başlayabilirsiniz.
 
Şehirde konaklayacağınız oteli seçtikten sonra, eğer şehir içinde gezmeyi dilerseniz; Asis Akıllı Bilet uygulamasını telefonunuza indirebilir ya da internet üzerinden otobüs hatlarını öğrenerek ona göre bilet alabilirsiniz. Şehir içindeki 1 A’dan 11 A’ya kadar numaralandırılmış hatlar havalimanına ulaşımı sağlamaktadır, bu araçları kullanarak şehrin herhangi bir noktasından uçak seferinize sorunsuz bir şekilde yetişebilirsiniz. Bu otobüslerde ayrıca internet bağlantısı mevcuttur. 

 

Batman Havalimanı & Batman Hava Durumu

booked.net