• Denizli Hakkında Genel Bilgiler

    Görenleri büyüleyici bir dünyaya sürükleyen Pamukkale gibi doğal güzellikleri, Hierapolis ve Laodikeia gibi antik dönemden kalan tarihi dokusu ve kültürel zenginliğiyle Ege Bölgesi’nin en çok turist çeken şehirlerinden Denizli, hemen her zevke hitap eden gezi ve etkinlik alternatifleriyle ilginç ve etkileyici bir turizm destinasyonu. Birçok kişi sadece Pamukkale Travertenlerini gezip şehirden ayrılsa da aslında şehir başlı başına bir turizm destinasyonu olacak kadar değerli. Denizli, antik dönemde bir geçiş ve kavşak noktası, ticaret ve haberleşme merkezi iken günümüzde de aynı özelliğini koruyan nadir İllerden biri.

     

    Kalkolitik Çağ’dan başlayıp günümüze kadar kesintisiz bir yerleşime sahip olan Denizli, birçok uygarlığın yerleştiği antik çağın büyük ve kutsal kentlerinden biri. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Pamukkale, göz kamaştıran travertenleri ve Kleopatra havuzu ile Denizli, turizm cenneti olarak kabul edilen Ege Bölgesinin kalbine açılan bir kapı. Buram buram tarih kokan Denizli sokaklarını ve şehrin muazzam manzaralar oluşturan doğal güzelliklerini daha yakından görmek için Denizli uçak biletinizi bir an önce alın.

Denizli Gezilecek Yerler

Muhteşem doğası ve görenleri kendine hayran bırakan antik kentleriyle dünyanın dört bir yanından turist çeken Denizli’nin kuzeyinde Uşak, doğusunda Isparta, batısında Muğla şehirleri yer alıyor. Anadolu Yarımadasının güneybatı, Ege Bölgesinin doğusunda yer alan Denizli, muhteşem bir coğrafyaya sahip.

 

Bembeyaz görüntüsüyle devasa bir kar havuzunu andıran Pamukkale travertenleri, Denizli gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen nokta. Bu etkileyici yer aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir doğa harikası. 2 bin 300 yıldan bu yana şifalı kaynak sularıyla çevresine sağlık dağıtan Pamukkale’de kaplıca keyfi sürmek isteyenler, bunun için özel olarak ayrılan teras kısımlarını kullanabilir.

 

Şehir merkezine 18 kilometre uzaklıktaki Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti’yle aynı ören yeri içinde. Tıpkı Pamukkale gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu antik kent, arkeoloji dünyasında ‘Kutsal şehir’ olarak da biliniyor. Hierapolis’te, Milattan Sonra 7. yüzyılda yaşanan bir deprem sonucunda meydana gelen Antik Havuz oldukça ilgi görüyor. Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan bu havuzda, tarihi sütunlar arasında yüzme deneyimini yaşamak gerek.

 

Hristiyan dünyası için büyük önem taşıyan kilise kalıntıları, 15 bin ve 20 bin kişilik iki antik tiyatrosu, stadyumu ve tarihi eserleriyle şehir merkezinin altı kilometre kuzeyinde konumlanan Laodikeia Antik Kenti ise Denizli’nin en popüler turistik yerlerinden.

 

Bu tarihi güzelliklerin yanı sıra Pamukkale travertenlerine beş kilometre uzaklıktaki Karahayıt Kaplıcası, Honaz Dağı Milli Parkı, 30 metre yükseklikten dökülen Ağlayan Kaya Şelalesi, 1. derece doğal sit alanı olan Süleymaniye Yaylası, Türkiye’nin 23. doğa harikası olarak kabul edilen Güney Şelalesi, Kükürt kokusuyla ünlü Kaklık Mağarası da Denizli’de görülecek doğal güzellikleri arasında.

Termal su kaynakları bakımından Dünya’nın en zengin alanları içinde gösterilen Denizli’de yer alan Karahayıt, Pamukkale’ye 3 km. mesafede yer alıyor. Turizm beldesi Karahayıt, kırmızı renkli travertenleri ve şifa kaynağı sıcak, sağlıklı termal sularıyla ünlü. İçerdiği zengin mineralleriyle eşsiz bir sağlık kaynağı olan Karahayıt’taki Kırmızı Su ve Termal Çamur sayesinde pek çok hastalık ve sağlık probleminize şifa bulabilirsiniz. Kırmızı renkli travertenleri görmeyi ihmal etmeyin.

 

Adrenalin tutkunlarının da vazgeçilmez rotalarından olan Denizli, Türkiye’nin en iyi rafting adresleri arasında kabul edilen Bekilli deresi, yamaç paraşütüne elverişi yapısıyla bilinen Honaz Dağı ve Pamukkale Dinamit Tepesi ile bölgeye renk katıyor.

 

500 bini aşan nüfusuyla Ege Bölgesinin İzmir’den sonraki en büyük şehri Denizli’nin sembolü Denizli Horozu heykeli de görülecek yerler listesine eklenebilir. Denizli denice ilk akla gelen değerlerden diğer biri olan Denizli Horozu, yarım dakika kadar ötebiliyor, sesindeki ahenk ve duruşundaki asaleti ile özel bir hayvan. Denizli Horozu, Hierapolis, Tripolis ve Laodikeia gibi Denizli’deki antik kentlerde bulunan pek çok kabartmada tasvir edilmiş.

 

Festival ve şenlikler Denizli’de yaşamın ayrılmaz bir parçası. Her yıl Denizli ve ilçelerinde 50’den fazla festival düzenleniyor. Geleneksel Leblebicilik Festivali, Uluslararası Halk Dansları Festivali, Ulusal Amatör Tiyatro Festivali, Uluslararası Satranç Turnuvası, Kiraz Festivali, Ekonomi ve Kültür Festivali şehirle özdeşleşen etkinliklerden.

 

Denizli mutfağı denildiğinde Ege ve geleneksel Türk yemeklerinin buluştuğu karma bir yapı geliyor akla. Patlıcan ve sebzenin kullanıldığı yemekler öne çıkıyor. Ebegümeci, börülce, bamya, tas kapama, mumbar dolması, kol dolması, keşkek, sacta işkembe yöresel tatlardan. 

Denizli'ye Nasıl Gidilir

Şehir merkezine 65 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem sivil hem de askeri uçuşlar için kullanılan Denizli Çardak Havalimanı, 1991 yılından bu yana bölge halkına ve ziyaretçilere hizmet veriyor. Sabiha Gökçen Havalimanından Pegasus veya Atatürk Havalimanından THY ile Denizli’ye gidebilirsiniz.

 

Denizli Çardak Havalimanı’ndan Denizli şehir merkezine ulaşım için taksi ve havayolu servis araçlarının yanı sıra araç kiralama hizmetlerinden de faydalanmak mümkün. Türk Hava Yolları yolcularını taşıyan Baytur servisleriyle Denizli merkeze gidilebilir. Araçların hareket saatleri uçağın iniş ve kalkış saatlerine göre belirleniyor. Şehir merkezinden yaklaşık 45 dakika uzaklıktaki havalimanından şehir merkezine ticari taksiler ya da araç kiralama firmalarından temin edilebilen kiralık araç ile de gidilebilir.

 

Denizli şehir merkezinden Denizli Çardak Havalimanı’na ulaşım için taksi ve havayolu servis araçlarının yanı sıra araç kiralama hizmetlerinden de yararlanılabilir. Şehir merkezinden Denizli Havalimanına gitmek için Türk Hava Yolları yolcularını taşıyan ve Teraspark AVM önü, Kaklık (Uşak yol ayrımı), Bozkurt, Çardak ve havalimanı güzergâhı izleyen Baytur servisleri kullanılabilir.

 

Denizli Çardak Havalimanı, turizm cenneti olarak kabul edilen Ege Bölgesinin kalbine açılan bir kapı. Dünyanın dört bir yanından sırf Pamukkale’yi görmek için gelen her yıl yüzbinlerce turist var. Buram buram tarih antik kentleri, olağanüstü Pamukkale Travertenlerini ve şehrin muazzam manzaralar oluşturan doğal güzelliklerini keşfetmek için Denizli uçak bileti rezervasyonunuzu bir an önce yapın. 

 

Denizli Havalimanı & Denizli Hava Durumu

booked.net