• Eskişehir Hakkında Genel Bilgiler

    Bir üniversite şehri olarak öne çıkan Eskişehir ayrıca met helvası, çibörek gibi yerel lezzetleriyle de bilinen bir şehir olmuştur. Birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Eskişehir’in geçmişi de bir o kadar zengindir. Hititler zamanında bir beylik olan Eskişehir, sonrasında Frigler, Lidyalılar ve Persler gibi çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış, sonra ise “Sultanönü” adıyla Selçuklular’ın hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı döneminde birkaç kez el değiştiren, Kurtuluş Savaşı’nda ise önemli yer tutan şehir ayrıca yer altı zenginlikleri ve verimli topraklarıyla da ülkemizin önemli kentlerindendir.

    Siz de bu güzel şehri kendi gözlerinizle görmek istiyorsanız, Eskişehir uçak biletinizi almadan önce bilmeniz gerekenler bu kısa rehberimizde.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Odunpazarı
Odunpazarı bölgesi özellikle hem tarihle hem de mimariyle ilgilenen turistlerin ilgisini çekmektedir. Osmanlı mimarisinin örneği olan Odunpazarı evlerini ziyaret edebilir, restore edilerek kafe veya restorana dönüştürülmüş bu tarihi yapıları yakından tanıyabilirsiniz.

Balmumu Heykeller Müzesi
Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, sizi en sevdiğiniz ünlülerle fotoğraf çekinmeye davet ediyor! 200’ü aşkın balmumu heykele ev sahipliği yapan müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kurşunlu Camii
Tarihi 1525 yılına dayanan bu cami ve külliye, şehirdeki en eski yapılar arasında. Caminin külliye kısmı ayrıca ilginizi çekebilecek Lületaşı Müzesi, Cam Üfleme Atölyesi, El Sanatları Çarşısı gibi diğer turistik mekanlara da ev sahipliği yapıyor.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Eti Sualtı Dünyası’nı da bünyesinde barındıran bu hayvanat bahçesinde ailecek keyifli vakit geçirebilir, tropik hayvan dostlarımızı inceleyebilirsiniz. Hayvanat Bahçesi, Sazova Parkı’nda bulunuyor.

Sazova Parkı
Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı; bünyesinde birçok imkanı bulunduruyor. Parkta Masal Şatosu gibi çocukların ilgisini çekecek, özel inşa edilmiş kısımların yanı sıra, Sabancı Uzay Evi, Japon Bahçesi ve çeşitli müzeler de bulunuyor. 

Atlıhan El Sanatları Çarşısı
Eskişehir’i görüp Atlıhan’a uğramadan dönmek olmaz. Hem el yapımı hediyelik eşyalar bulabileceğiniz, hem de kentin tarihi dokusunu tadabileceğiniz çarşı Odunpazarı bölgesinde bulunuyor.

Eskişehir'e Nasıl Gidilir

Marmara, Ege, Karadeniz ile İç Anadolu'nun buluştuğu noktada yer alan Eskişehir’e birçok kara yolu, tren veya uçak ile varmanız mümkündür. Bir üniversite ve ticaret kenti olan Eskişehir’e uygun fiyatlarla ve dilediğiniz zamanda uçak bileti bulabilirsiniz. Hızlı tren hattı üzerinde olmayan bir noktadan Eskişehir’e gidecekseniz, havayolu şehre ulaşmak için en pratik seçenek olacaktır.

Başta İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Adana Şakirpaşa ve Antalya havaalanları olmak üzere yurt içindeki pek çok destinasyondan Eskişehir uçak bileti bulunabilmektedir. Eskişehir uçak biletleri arasından tarih ve fiyat açısından en uygun olanlarını THY, Atlas Global, Onur Air, Borajet ve Pegasus şirketlerinin planlı Eskişehir uçak seferleri arasından seçebilirsiniz. İster Business Class, ister ekonomi, ister promosyonlu olsun, istediğiniz Eskişehir uçak bileti sınıfını tercih edebilirsiniz. Eskişehir'e uçak bileti uygun tarihler gözetildiğinde kampanyalı, promosyonlu ve indirimli olarak satın alınabilir.

Eskişehir Havaalanı uçak seferleri arasında Türk Hava Yolları'nın Nürnberg - Eskişehir uçak seferleri de bulunmaktadır. Farklı hava yolu şirketlerinin Lyon ve Brüksel'den Eskişehir Havaalanı uçak seferleri de ayrıca düzenlenmektedir. Yurt dışından Eskişehir uçak bileti bulma imkanı yaz aylarında daha da kolaylaşmaktadır.

Eskişehir’de Şehir İçi Ulaşım
Eskişehir Havaalanı kent merkezinin 12 kilometre dışında yer alır. Toplu taşıma, özel araç, araç kiralama ya da taksi gibi seçeneklerle havaalanına kolayca ulaşılabilir. Eskişehir havaalanı uçak seferleri için özel araçla gelen yolcular için havaalanı bünyesinde 150 araç kapasiteli bir otopark yer alır. Eskişehir kent merkezinden havaalanına ortalama 40 lira taksi ücreti verilerek de ulaşmak mümkündür. Yolculuk ortalama 20 dakika sürer. Sazova’dan 60 lira, Tepebaşı’ndan 65 lira, Koyunlar’dan 25 lira, İnönü’den 130 lira ortalama taksi ücretleri ile havaalanına ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma kullanmak isteyenler için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir uçak seferleri iniş ve kalkış saatlerine uygun olarak düzenlediği halk otobüsü seferleri ile büyük kolaylık sağlar. Kırmızı 4 (Yıldız - Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü), Siyah 55 (Üniversite Evleri - Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü), Siyah 56 (Yenikent Mahallesi-Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü), Kırmızı 63 (Vadişehir Mahallesi - Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü) ve Siyah 83 (Anadolu Üniversitesi İki Eylül Kampüsü - Batıkent Mahallesi) numaralı halk otobüsleri Eskişehir içinden farklı güzergahlar izleyerek giden yolcuları Eskişehir Havaalanı'na ulaştırır. Aynı şekilde Eskişehir Havaalanı'na gelen yolcular kendilerine en uygun hattı kullanarak şehir merkezinde diledikleri noktalara ulaşabilirler.

Eskişehir Anadolu Havaalanı ile kent merkezi arasındaki pratik ulaşım seçeneklerinden biri de Estram adlı tramvaylardır. Haftanın yedi günü hizmet veren Estram, ekonomik ve hızlı bir ulaşım seçeneği olarak öne çıkar. Hem belediye otobüslerinde, hem de tramvaylarda Eskart'ların yanı sıra nakit olarak ödeme yapma imkanı da bulunur. Geliş amacınıza bağlı olarak Eskişehir Havaalanı'nda hizmet veren servislerden de yararlanabilirsiniz.

 

Eskişehir Havalimanı & Eskişehir Hava Durumu

booked.net