• Gaziantep Hakkında Genel Bilgiler

    Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık, sanayi ve gelişmişlik bakımından birinci sıradaki kenti. Anadolu ile Orta Doğu arasında bir köprü görevi gören Gaziantep, leziz mutfağı, tadına doyulmaz yemekleri, enfes baklavasıyla gönüllerde taht kurmuş bir şehir. Gaziantep denince herkesin aklına hemen mis kokulu yemekler, kebaplar, baklavalar geliyor. Ne de olsa Gaziantep gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girmiş az sayıda şehirden biri.

     

    Antep’te lezzet keşfine çıkanlar midesini bayram ettirecek onlarca tat arasında kayboluyor. Şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerine, doğal güzelliklerine, etkileyici müzelerine de zaman ayırmak gerekiyor. Güzel şehir Gaziantep’in daracık taş sokaklarında bakırcıların sesi eşliğinde tarihe yolculuk yapmak için Gaziantep uçak bileti kampanyalarını takip edin.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin önemli turistik kentlerinden Gaziantep doğa, tarih, kültür ve yöresel mutfak çeşitlerine meraklı gezginler için çok önemli bir destinasyon. Tarihi ipek yolu üzerinde, verimli topraklar üzerine kurulu kentin tarihi MÖ 5600’lü yıllara dek uzanıyor. Zeugma Antik Kenti ve dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi ile gerçek bir dünya mirası olan kent, 1000 dönümlük alana yayılan Gaziantep Hayvanat Bahçesi ile de Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesine sahip kenti.

 

Bakırcılar Çarşısı, Mozaik Müzesi, Ömeriye Camisi ve Hayvanat Bahçesi Gaziantep’te gezilmesi gereken yerler arasında ilk sırayı alan adresler. Geleneksel el sanatları örneklerinin görüldüğü çarşıda, değerli taş işlemeciliği, aba dokumacılığı, gümüş işlemeciliği, bakırcılık, kilimcilik, Gaziantep davul ve zurnası ile müzik enstrümanı yapan çok sayıda atölye bulunuyor. 500 yıllık tarihin dükkanları arasında dolaşın.

 

Geleneksel mimari örneklerine tanıklık etmek için Tarihi Antep Evleri Gaziantep gezilecek yerler listesine eklemeli. Ayrıca Gaziantep Arkeoloji Müzesi ve Yasemek Açıkhava Müzesi kentin tarihi geçmişinin en iyi gözlemlenebildiği duraklar. Şehre kuş bakışı bir manzaradan bakan Gaziantep Kalesi, aynı zamanda kentin sembollerinden biri.

 

Avcılık merakı olanlar için Fırat Nehri ve çevresindeki alanlar önceden izin alarak ve bilgi vermek koşuluyla kullanılabiliyor. Ayrıca Gaziantep’in Şanlıurfa sınırında yer alan Halfeti ve Rumkale, Fırat Nehri’nden gelen suların bölgedeki etkisinin en iyi gözlemlendiği noktalar.

 

Kentin gündelik yaşamına hareket katan etkinlik ve festivaller binlerce insanı buluşturuyor. Hıdrellez Şenlikleri, Esnaf Sahresi, İslahiye Üzüm, Biber ve Kültür Festivali, Fıstık Festivali, Oğuzeli Nar ve Kültür Festivali, Cumhuriyet Kupası Aba Güreşleri bu etkinliklerden bazıları.

 

Gaziantep mutfak malzemeleri, sofra düzeni, yöreye özgü kullanım şekilleri ve yöresel adları ile kendine münhasır bir yemek kültürüne sahip bir şehir. Gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Yaratıcı Şehirler Ağının bir parçası olan Gaziantep’in mutfak kültürü yalnız Türkiye’de değil dünyada da tanınıyor. Birçok insanın birkaç günlük turlarla yemeklerini keşfetmeye geldiği şehirde onlarca yıldır geleneksel yöntemlerden taviz vermeyen işletmeler birer markaya dönüşmüş durumda. Gaziantep gezilecek yerler arasında bulunan Emine Göğüş Mutfak Müzesi, kentin yemek kültürüne tanık olabileceğiniz bir yer.

 

Baklava, kebap çeşitleri, patlıcan yemekleri, kızartmalar, yoğurtlu yemekler, sebze yemekleri ve dolma Gaziantep denildiğinde ilk akla gelen yemeklerden. Fıstık ezmesi, burma kadayıf, aşure, irmik helvası, tahin helvası, havuç dilim, kerebiç de en tanınan tatlılardan.

Gaziantep'e Nasıl Gidilir

 

Gaziantep, Oğuzeli ilçesi sınırların yer alan Gaziantep Oğuzeli Havalimanı, şehir merkezinin 20 km güneydoğusunda yer alıyor. Gaziantep Havalimanı için en ucuz uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırın ve güvenle satın alın.

 

Oğuzeli Havalimanından Gaziantep şehir merkezine ulaşım için HAVAŞ servisleri, belediye otobüsleri, taksi ve araç kiralama seçeneğiniz var. Oğuzeli Havalimanı’ndan Gaziantep şehir merkezine gitmek için HAVAŞ servilerinin, merkeze, Gaziantep Otogarı’na, Gaziantep Lisesi-Üniversite-Karataş yönüne, Nizip ve Kilis’e olmak üzere seçenekleri bulunuyor. HAVAŞ servisleri şehir merkezinin yanı sıra yolcuları, Nizip ve Kilis’e de götürüyor. Belediye otobüsleri ise, Havalimanı-Karataş-Üniversite Bulvarı-Valilik-Balıklı güzergahını izleyerek yolcu taşıyor.

 

Gaziantep şehir merkezinden Oğuzeli Havalimanı’na ulaşım için HAVAŞ servileri, belediye otobüsleri, taksi ve araç kiralama seçeneğiniz var. Gaziantep şehir merkezinden havalimanına gitmek için HAVAŞ servislerinin, merkez, otogar, Gaziantep Lisesi-Üniversite-Karataş, Nizip ve Kilis olmak üzere 5 noktadan hareket eden araçları bulunuyor. Şehir merkezinden Gaziantep Havalimanına gidiş trafik yoğunluğuna göre yaklaşık 35 dakika sürüyor.

 

Binlerce yıllık bir tarihe ve zengin bir kültüre sahip olan Gaziantep'te gezginlerin uğramadan geçmediği rotalardan. Eşsiz tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, zengin kültürü ve enfes mutfağı ile Güneydoğu Anadolu’nun ziyaret edilmeyi hak eden kentlerinden Gaziantep’i keşfetmek için siz de uygun uçak bileti seçeneklerine göz atın. Bir hafta sonu kaçamağı yapmaya değer.

 

Gaziantep Havalimanı & Gaziantep Hava Durumu

booked.net