• Isparta Hakkında Genel Bilgiler

    Akdeniz Bölgesi'nin gülleri, elması ve el dokuması halılarıyla ünlü kenti Isparta, dört bir tarafı dağlarla çevrili bir şehirdir. Kayak tesisleri, krater gölleri ve antik kentleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Isparta, gül ve lavanta tarımı ve el dokuması halılarıyla da turistlerin ilgi odağı durumundadır. Süleyman Demirel Havaalanı ile kolayla ulaşabilen Isparta uçak seferleri açısından oldukça zengin, kolay ulaşılabilen bir ilimizdir. 
     
    Isparta uçak seferleri günlük olarak İstanbul Atatürk Havaalanı ile Isparta Süleyman Demirel Havaalanı arasında karşılıklı biçimde yapılmaktadır.
    Isparta uçak biletinizi almadan önce kente dair bilmek istediğiniz her şeyi bu kısa rehberimizde bulabilirsiniz.

Isparta Gezilecek Yerler

Davraz Kayak Merkezi
Kış sporları için eşsiz bir olanak sağlayan Isparta Davraz Kayak Merkezi, profesyonel kış sporu takımlarının spor kampları için de gözde adreslerden biridir. Eğirdir Gölü manzarası ile kayak yapma imkânı veren Davraz Kayak Merkezi'nde yerli yabancı pek çok takım sezon hazırlıkları için kampa girmektedir.
 
Ayazma ve Eğirdir Gölü
Piknik ve treking için gözde alanlarından biri Ayazma, sönmüş bir yanardağın ağzında bulunan Gölcük Krater Gölü kentte görülebilecek diğer yerler arasındadır. Ayrıca göl kenarında vakit geçirmek istiyorsanız, şehrin başlıca doğal güzelliklerinden olan Eğirdir Gölü’nü de mutlaka ziyaret etmelisiniz.
 
Antik Kentler
Antik mezar ve kaya mezarları ile bilinen Isparta'da Antiocheia ve Adada antik kentleri bulunur. St. Paul Yürüyüş Yolu ise antik yürüyüş yollarının önemli rotalarından biri olarak öne çıkar. Antalya Perge’den başlayıp Isparta'nın Antiocheia antik kentinde sona eren yolun toplam uzunluğu 450 kilometreyi bulur.
 
Eğirdir Kalesi
M.Ö. 4. yüzyılda kurulan Eğirdir Kalesi, Yenişarbademli ilçesindeki Kubad Abad Sarayı, Yazılı Kanyon kentteki diğer turistik noktalar arasında bulunmaktadır.

Isparta'ya Nasıl Gidilir?

Isparta Süleymen Demirel Havalimanı, kent merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunur. 1997 yılından bu yana faal olan havaalanı, uluslararası hava trafiğine de açıktır. Ayrıca Isparta Havaalanı, bazı eğitim kurumları tarafından pilotaj eğitimi için de kullanılmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Ankara Etimesgut'ta bulunan Kara Havacılık Okulu'nun Isparta'ya taşınması ve eğitimlerin bu havaalanında verilmesi planlanmaktadır.
 
İç Hatlar ve Dış Hatlar terminallerinin aynı binada servis verdiği Isparta Havaalanı'nda, araç kiralama ofisleri, sağlık birimi, kayıp eşya bürosu ve danışma gibi yerler ile kafe ve büfe gibi dükkanlar da bulunabiliyor.
Isparta Havaalanı uçak seferleri İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan aktarmasız olarak yapılır. Isparta'dan her gün İstanbul Atatürk Havalimanı'na uçuş düzenlendiği için bilet bulmak konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz. Türk Hava Yolları, Isparta uçak seferleri ile kente uçakla ulaşmayı çok kolay hale getirmiştir.
 
Şu an için Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'na yurt dışından doğrudan seferler yapılmamaktadır. Geçmişte ise İran'ın uyguladığı turizm politikaları uyarınca, İran'ın başkenti Tahran'dan Isparta uçak seferleri yapıldığı olmuştur. İran yakın zamana kadar Isparta Havaalanı'nı charter seferleri için de kullanmıştır. Bunun yanı sıra, Isparta Havaalanı Hac ve Umre uçuşları için de kullanılmış ve Cidde ve Medine’ye uçak seferleri düzenlenmiştir.
 
Bu güzel kente yurt dışından ulaşmak isteyenler için ise, İstanbul aktarmalı olarak dünyanın pek çok kentinden bir ya da iki aktarma ile Isparta uçak bileti satın almak mümkündür. Isparta’ya yurt dışından yapılacak aktarmalı uçak seferlerine bilet alırken, uçuşta kaç aktarma olduğunun araştırılmasını ve bekleme sürelerinin öğrenilmesini öneriyoruz.

Isparta’da Şehir İçi Ulaşım
Hem Isparta’ya hem de Burdur’a yakın olan havaalanından şehre inmek için birçok seçenek bulunmaktadır. Isparta ile Burdur arasında, Isparta şehir merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Isparta Havalimanı’ndan şehir merkezine belediye otobüsü, taksi ve araç kiralama gibi yollarla ulaşmak mümkündür.
 
Belediye otobüsleri uçakların iniş saatine göre ayarlanır ve oldukça uygun fiyatlarla yolcuları şehir merkezine taşırlar. Isparta Havalimanı’ndan Isparta'nın dilediğiniz noktasına taksilerle ulaşmak mümkündür. Taksiler büyük bir hız sağlasa da, ekonomik açıdan biraz daha pahalı bir ulaşım aracıdır.
 
Türk Hava Yolları'na ait yolcu servisleri Isparta Havaalanı'ndan şehir merkezine ücretli olarak yolcu taşır. Havaalanı terminal binasında yer alan araç kiralama servislerinden araç kiralamak da pratik ve hızlı yollardan biridir.
 
Şehir merkezinden Isparta Havaalanı'na gitmek için de aynı seçenekleri kullanabilirsiniz. Belediye otobüsleri Isparta uçak seferleri saatlerine göre seferler düzenler, THY yolcu servisleri ile havaalanına ulaşılabilir. Ayrıca Isparta Süleyman Demirel Havaalanı Burdur şehir merkezine de yakın olduğundan buraya da özel servislerle yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Burdur’a pratik bir şekilde gitmek için de Isparta uçak bileti almayı düşünebilirsiniz.

 

Isparta Havalimanı & Isparta Hava Durumu

booked.net