• Atina Hakkında Genel Bilgiler

    Yunanistan’ın başkenti Atina; köklü tarihi, mimari yapıları ve doğası ile her zaman turistlerin ilgi odaklarından biri olmuştur. Geçmişte önemli bir ticaret ve kültür merkezi olan Atina, halen kültür turizminin başlıca şehirlerindendir. Kentin tarihi Helenistik uygarlıklar, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi farklı kültür ve medeniyetlerin etkisiyle şekillenmiştir. Şehir bugün bile bütün bu medeniyetlerden izler taşımaktadır. “Atina” ismi ise “Athena’nın şehri” anlamına gelmektedir, şehir adını tanrıça Athena’dan almıştır.
     
    Atina kentinin iklimi yumuşak bir iklimdir, yarı kurak olma özelliği gösterir. Yazları sıcak ve kuruyken, kışın pek kar görülmez. Atina’nın iklim özellikleri mimarisinin şekillenmesinde de önemli rol oynamıştır. Atina’da geçerli para birimi Euro’dur. Ülkenin resmi dili Yunanca olsa da İngilizce de yaygın biçimde kullanılan bir dildir.
     
    Siz de komşu başkenti ziyaret etmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız bu minik rehberi okuduktan sonra Atina uçak biletinizi almak için sabırsızlanacaksınız.

Atina Gezilecek Yerler

Akropolis Atina’ya giderseniz mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk sırada. Burası binlerce yıllık bir tapınağın kalıntılarının bulunduğu, UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış eski bir hisar. Ayrıca Akropolis Müzesi’ni ziyaret ederek Akropolis’e ait çeşitli kalıntıları da görebilirsiniz. Akropolis Müzesi’nde Athena Nike Kabartması’ndan çeşitli oymalara ve heykellere varan birçok arkeolojik kalıntıyı görmek mümkün. 
Atina’da görülmesi gereken bir diğer antik mekan ise Agora. Sokrates’in de burada yargılandığı rivayet ediliyor. Agora eskiden hem bir toplanıp konuşma, tartışma mekanı imiş hem de oyunların, gösterilerin yapıldığı bir meydan.
 
Şehirde ayrıca en büyük arkeoloji müzelerinden biri olan Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bu müzede tarih öncesi çağlardan Geç Antik Çağ’a değin var olmuş yaklaşık 11 bin eseri görmek mümkün. 
Panathenaic Stadyumu 60 bin kişi kapasitelik yapısıyla en büyük mimari kalıntılardan biri. Panathenaic Oyunlarına ev sahipliği yapmış olan bu stadyumu, tüm tarih ve spor severler ziyaret etmeli.
 
Plaka semti, muhtemelen filmlerde gördüğünüz, gidince göz aşinalığı hissedeceğiniz bir semt. Dar sokaklar boyunca sıralanmış iki katlı evler ve bu evlerden yerlere kadar uzanan çiçekleriyle Plaka, kafeleri ve restoranlarıyla hem gezi hem dinlenme alanı.
 
Olimposlu Zeus Tapınağı, Tanrı Zeus’a adanarak inşa edilmiştir. Görkemli mimarisi, Zeus’a Yunan mitolojisinde verilen değerin somut bir göstergesidir. Hem mitoloji, hem de tarihi mimari hayranlarının ilgisini çekecek bu tapınak, şehri ziyaret ettiğinizde mutlaka uğramanız gereken noktalar arasında.
 
Atina’nın gece hayatı da tarihi kadar hareketli. Sintagma Meydanı çevresinde eğlenebileceğiniz birçok işletme bulunuyor. Bu işletmelerden biri olarak varlığını 1909’dan beri sürdüren Brettos, Yunanların yerli içkisi uzonun tadılması gereken mekanlardan. 18. yüzyıl tarzıyla dekore edilmiş Alexander’s Bar ise klasik dekorasyondan hoşlananlar için biçilmiş kaftan. “Chill out” tarzı müzik severlerin tercihi olan TAF ise bir yandan eğlenirken bir yandan resim ve heykel sergilerini inceleyebileceğiniz bir ortam sağlıyor.
 
Siz de bu tarihi ortamı bizzat yaşamak istiyorsanız Atina uçak biletinizi ayırtmanız yeterli. Ziyaretiniz bittiğinde Atina’yı o kadar seveceksiniz ki geri dönüş biletinizi daha geç almadığınıza pişman olacaksınız.

Atina'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Atina’ya nasıl giderim sorusuna birçok seçenekle cevap verilebilir. Türkiye’den Atina’ya gitmek için tercihinize göre şehre uçakla gidebilir ya da deniz yolu, kara yolu veya demir yolu kullanabilirsiniz. En kısa ve en konforlu seçenek olarak ise her gün Atina’ya direkt olarak düzenlenen uçak seferlerini tercih edebilirsiniz. Atina Uluslararası Havaalanı’na yapılan uçak seferleri ile şehre kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Dilerseniz Atina gidiş dönüş uçak bileti alarak tasarruf da edebilirsiniz.
 
İstanbul – Atina uçak seferileri yaklaşık 1,5 saat sürerken, İzmir – Atina uçak seferleri ise genel olarak 1 saat 10 dakika sürmektedir. Uçaktan indikten sonra ise Atina Uluslararası Havaalanı’ndan şehre ulaşım için seçenekleriniz oldukça fazladır. Kara yolunu tercih edecekseniz kendi aracınızla ya da otobüsle Atina’ya gidebilirsiniz.
 
Deniz yolu kullanacaksanız da öncelikle Türkiye’ye yakın olan Yunan Adalarına gitmeniz gerekir. Atina uçak bileti almak yerine İzmir’e uçakla gidip oradan deniz ulaşımı kullanmak da bir seçenek olabilir. Selanik’e uğramak isterseniz, demir yolu ile ulaşımlarınızda Atina’ya ulaşmak için Selanik üzerinden aktarma yapmanız gerektiğini hatırlatalım.
 
Atina İçinde Ulaşım 
Uçaktan indikten sonra Atina Uluslararası Havaalanı’ndan şehre ulaşım için metro, taksi, tren ya da otobüs kullanabilirsiniz. En ucuz seçenek toplu taşıma ile şehir merkezine gitmektir, havaalanından şehrin farklı yerlerine giden, seferleri sık gerçekleşen otobüslerden birini tercih edebilirsiniz. Fakat vaktiniz kısıtlıysa taksi daha hızlı bir seçenek olacaktır. Eğer kalacağınız otelin havaalanından transfer hizmeti varsa, otelin özel aracı ile direkt otelinize gidebilirsiniz.  Atina uçak biletinizi almadan önce otelinizin böyle bir hizmet sağlayıp sağlamadığını, sağlıyorsa da saatini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.
 
Yine Atina Uluslararası Havaalanı metro seçeneği ile havaalanından metroya binip son durakta inerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz yer şehir merkezinde değilse bile aktarma yaparak metro ile Atina’nın her yerine ulaşmak mümkün. Atina Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine bir de tren seçeneği bulunuyor. Yaklaşık 40 dakika süren bir yolculukla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. 

 

Atina Havalimanı & Atina Hava Durumu

booked.net