• Priştine Uçak Bileti

    Priştine uçak bileti alarak güzelliklerini görebileceğiniz şehir, Kosova Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehri olarak biliniyor. Kosova’nın politik, kültürel ve ekonomik merkezi olmasının yanı sıra tarihiyle, doğal güzellikleriyle ve farklı kültürlerle bir arada yaşayan sıcakkanlı insanlarıyla Balkan şehirleri arasında en popüler destinasyonlardan biridir. 
    Türkiye'den Priştine’ye direkt uçuşlar Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile haftanın her günü düzenleniyor. Priştine’ye direkt olarak sadece İstanbul üzerinden uçabiliyorsunuz. İstanbul-Priştine yolculuğu için direkt uçuşlar yaklaşık 1 saat 40 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden size en uygun Priştine uçak bileti için arama yaparak uçuş sürenizi hesaplayabilirsiniz. En ucuz Priştine uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com sitesi üzerinden arayarak en uygun uçak biletini bulabilirsiniz.

Priştine’de Gezilecek Yerler

Osmanlı Devleti ve Roma İmparatorluğu’nun uzun süre hakimiyetinde kalmasından dolayısıyla Priştine’de geçmişten günümüze kalan pek çok tarihi eseri göreceksiniz. Priştine’de gezilecek yerleri dolaşmaya ilk olarak Kosova Müzesi’nden başlayabilirsiniz. Osmanlı döneminde il binası olarak kullanılan bina 1963 yılında müzeye çevrilmiş. Arkeoloji ve tarih bölümlerinden oluşan Kosova Müzesi’nde Priştine kültürünü yakından tanıyabilirsiniz. Geleneksel Kosova mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Emincik Etnoloji Parkı, üç ana bina ve iki avludan oluşuyor. Kosova geleneksel yaşamını anlatan eserleri görmek için Emincik Etnoloji Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Piriştine eski bir Osmanlı şehri olduğu için Osmanlı dönemine ait çok sayıda yapı da yer alıyor. Bunlardan en önemlisi Sultan Murad Cami. Bir başka görülmesi gereken Osmanlı eseri ise Fatih Sultan Mehmed Han Cami, şehrin en eski yapılarından biri. Camide yer alan 18. yüzyıla ait kalem işi duvar süslemeleri görülmeye değer. Caminin yakınında bulunan Büyük Hamam ise 15. yüzyılda inşa edilmiş, önemli eserler arasında sayılıyor. Priştine’nin diğer tarihi yapıları ise Yaşar Mehmet Paşa tarafından inşa edilen Yaşar Paşa Camisi ve 19. yüzyılda yapılan Saat Kulesi görülmeyi değer yerler olarak gezi listenize eklemelisiniz. 

Priştine’de Yaşam

Avrupa’nın en genç ülkesi olan Kosova’nın baş şehri Priştine, Kosova’nın bağımsızlığını kazanmasıyla başkent olmuş. Nüfusun çoğunluğu Arnavut olmak üzere Türk, Boşnak ve Sırplardan oluşan çeşitli nüfusu ile oldukça renkli bir kültüre sahip olan Priştine’de dolaşırken Türkçe konuşan insanlara rastlayabilirsiniz. Geleneksel Balkan mutfağına benzeyen Kosova mutfağının yöresel lezzetleri ağırlıklı olarak et ve hamur işlerine dayalıdır. Priştine’ye gittiğinizde Panevino, Pljeskavica, Pellumbi ve Pishat gibi yerel lezzetlerin tadına mutlaka bakmalısınız.
 
Priştine karasal Balkan iklimi etkisi altındadır, bu yüzden de yılın çoğu günü soğuk iklim özellikleri hakim olur. Ocak ve Şubat ayları Priştine’nin en soğuk zamanları olarak bilinir ve hava sıcaklığı 3 derecenin altında seyreder. Temmuz ve Ağustos ayları ise Priştine’nin en sıcak ayları olarak bilinir ve hava sıcaklığı 25 derecelerin üzerine çıkar. Priştine’ye gitmek için en ideal dönem Mayıs ve Eylül arasındaki dönem olduğu için Priştine uçak biletinizi alırken bu bilgilere dikkat etmenizde fayda olacaktır.

Pristina International Havalimanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Pristina International Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Kosova’nın başkenti olan Priştine’de yer alan ve ülkenin tek havalimanı olan Pristina International Havalimanı (PRN), şehir merkezine 15 kilometre mesafede bulunuyor. Pristina International Havalimanı’ndan şehir merkezine farklı ulaşım seçenekleriyle ulaşabilirsiniz. Priştine’nin merkezine havalimanından ulaşmak için toplu ulaşım olarak tek seçenek otobüsleri kullanmak ancak direkt bir otobüs ile ulaşmak mümkün değil. Bu yüzden Pristina International Havalimanı’ndan şehrin merkezine ulaşmak için taksiler daha yaygın bir şekilde kullanılıyor. Daha hesaplı bir yolculuk için Urban Taxi’yı kullanarak neredeyse yarı fiyatına şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinden Pristina International Havalimanı’na ulaşırken de size en uygun ulaşım yöntemi ile gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Priştine uçak biletinizi almak ve seyahatinizi planlamak olacak. 


Priştine’de Şehir İçi Ulaşım

Priştine’de şehir içinde ulaşım genel olarak otobüslerle sağlanıyor. Alternatif olarak otobüslerden biraz daha pahalı olan taksiler de kullanılabilir. Priştine küçük bir şehir olduğu için birçok turistik noktaya yürüyerek de gidebilirsiniz. Seyahat tarihinize karar verdikten sonra size en uygun Priştine uçak bileti için seyahatim.com üzerinden arama yapabilir ve en ucuz biletleri ücretsiz bir şekilde listeleyebilirsiniz.

 

Priştine Havalimanı & Priştine Hava Durumu

booked.net