• Roma Hakkında Genel Bilgiler

    Roma binlerce yıllık tarihiyle uygarlığın başladığı kentlerden biridir. Yedi tepe üzerine kurulan Roma'nın Arnavut kaldırımlı sokakları ve korunmuş tarihi dokusu ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim sunar. Vatikan da bu kentte bulunduğu için Roma'ya "çifte başkent" denir. Tiber ve Aniane nehirleri arasında kurulu kent, zengin kültürel mirası, anıtsal mimarisi ve canlı gece hayatı ile dünya turizminin gözde kentlerinden biridir. Antik Roma'dan Rönesans eserlerine, Barok mimariden yeni şehre, Roma’nın her tepesi bambaşka bir dünyanın kapılarını aralar.
     
    Roma İmparatorluğu başta olmak üzere yüzyıllarca başkentlik yapmış, önce Batı uygarlığının doğumunda, sonra Rönesans döneminde büyük rol oynamış Roma, Avrupa tarihinin tüm dönemlerinden izler taşır. Tarihi dokusu ve müzeleri kadar, kültür sanat etkinlikleri ve gece hayatıyla da önemli merkezlerden biridir. Moda, sanat ve gastromi açısından da pek çok seçenek sunan Roma, romantik gece hayatı, eğlence mekanları ve kafeleri ile de ünlüdür. 
     
    Siz de bu güzel şehri yakından tanımak istiyorsanız, Roma uçak biletinizi almadan önce şehir hakkında bilmek istedikleriniz bu kısa rehberimizde! Roma’da nereler gezilir, uçaktan inilir inilmez merkeze nasıl gidilir ve çok daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Roma'da Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent Roma, birkaç günde gezip bitirilebilecek kentlerden değildir. Vatikan'a başlı başına bir günü ayırmanız gerekir. Roma uçak biletinizi alırken, özellikle dönüş biletinizi alırken bunu dikkate almanızı öneriyoruz. 
 
Adı tersten okunduğunda “Amor”, yani İtalya “aşk” demek olan Roma'ya gidip de Aşk Çeşmesi'ni görmeyen yoktur. Arkanızı dönüp bozuk para fırlatarak dileğinizi tutabilirsiniz. Unutmayın, ilk para yeniden Roma'ya gelmek, ikincisi dileğiniz için olacak. Roma'nın hemen her meydanında ünlü bir çeşmeye rastlanır, hatta çoğu meydanda birden fazla çeşme vardır.
 
Navona Meydanı, Dört Nehir Çeşmesi, Moro Çeşmesi, Pantheon Tapınağı, İspanyol Merdivenleri, dünyanın yedi harikasından biri olan Kollezyum, Konstantin Takı, Roma Forumu ve daha pek çok tarihi yapı Roma'da sizi bekliyor. Cem Sultan'ın kaldığı Castel Angelo'yu da ziyaret edebilirsiniz. Roma'nın müzelerini de unutmamak, kentin engin kültürel tarihinden de yararlanmak gerekir. Roma'nın gezilecek görülecek yerlerini daha ayrıntılı incelemek için Roma gezi rehberimize göz atabilirsiniz. Burada sıraladıklarımız sizi Roma uçak biletinizi almaya ikna etmediyse bile Roma gezi rehberimizi okuduğunuzda kesinlikle etkileneceksiniz.

Roma'ya Nasıl Gidilir? Roma'da Ulaşım Nasıldır?

Bir Akdeniz kenti olarak Roma'ya hem uçakla hem de denizyoluyla ulaşım oldukça kolaydır. Ancak aradaki mesafe sebebiyle Türkiye’den Roma’ya gitmek için en avantajlı seçenek elbette uçak yolculuğu olacaktır.
THY'nin Atatürk Havalimanı’ndan ve Pegasus'un Sabiha Gökçen'den her gün kalkan uçak seferleri sayesinde Roma uçak bileti bulmanız oldukça kolay olacaktır. 
 
Alitalia da Atatürk Havalimanı'ndan her gün doğrudan Roma uçak seferleri düzenlemektedir. Tüm bu uçak seferleriyle, Leonardo Da Vinci Havalimanı’na 2,5 saatlik bir uçak yolculuğu sonucu ulaşabilirsiniz. Roma uçak biletinizi almak için araştırma yaparken mutlaka Luftansa, Aegean Airlines gibi havayollarının İstanbul - Roma arasında düzenlediği uçak seferlerini de incelemelisiniz.
 
Roma’da Şehir İçi Ulaşım
Uçaktan indikten sonra nereye nasıl gideceğiniz konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Roma kent merkezine 38 kilometre uzaklıkta olan Fiumicino'dan başta trenler ve otobüsler olmak üzere pek çok ulaşım seçeneği bulunur. Bu taşıtlar 15 dakikada ya da yarım saatte bir hareket ederler. Havalimanı servisi ya da taksi kullanmak da mümkündür. 
 
06.23 - 23.23 saatleri arası çalışan Leonardo Ekspress 14 Euro'ya yarım saatte Roma Termini'ye ulaştırırken, yarı fiyatına olan FL1 banliyö trenlerine binmeyi tercih ederseniz de aktarma yapmanız gerekir. Yarım saatte bir kalkan Terravision otobüsü ya da SIT Bus seçenekleri de 5 Euro'ya mal olur. Otel rezervasyonu sırasında havaalanı servisi satın almak da uçaktan iner inmez şehre lüks bir yolculukla ulaşmak isteyenler için bir başka kolay yol. Biraz daha yüksek maliyetli olarak taksi seçeneği de mevcuttur, özellikle gece yarısından sonra daha yüksek fiyatlar istenebilir.
 
Dönüş için Roma'dan havalimanına ulaşım da aynı araçlarla kolayca yapılabilir. Bir turizm kenti olan Roma'da günün her saati toplu taşıma ile havalimanına ulaşmak mümkün olabilir. Metro ise gece yarısından sonra çalışmaz. Türkiye'den uçuş olmayan Roma'nın ikinci havalimanı Ciampino'ya metro ya da tren gitmez. Bu nedenle, şehir merkezine ulaşım için en uygun tercih Terravision otobüsleri olacaktır. Taksiler de bir seçenek olarak değerlendirilebilir.
 
Keşfedilecek bir sürü sokağı olan Roma'nın içinde ulaşım ise oldukça kolaydır. Pek çok yere yürünebileceği gibi RomaPass alınarak belediye otobüsleri, tren, metro gibi tüm toplu taşıma araçlarından sınırsız yararlanılabilir. İki farklı seçeneği olan RomaPass ile ilk bir ya da iki müze ziyareti ücretsiz olarak yapılabilir. Oldukça geniş bir metro ağına sahip olan şehirde hemen her yere kolayca metroyla ulaşılabilir. 23.30'dan sonra ise metro çalışmaz, ancak gece boyunca saat 05.30'a kadar Termini İstasyonu'ndan ve Piazza Venezia'dan ana arterlere yarım saatte bir gece otobüsü bulunur.

 

Roma Havalimanı & Roma Hava Durumu

booked.net