• Saraybosna Uçak Bileti

    Bosna-Hersek’in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Saraybosna, Balkanlar’ın en önemli duraklarından biridir. Yemyeşil Dinar Alpleri ile çevrili Saraybosna Vadisi'nin içerisinde, Miljacka Nehri'nin çevresinde kurulmuş Saraybosna, zengin tarihi ve kültürel değerleri ile her zaman seyahat severler tarafından tercih ediliyor. Siz de Saraybosna uçak biletinizi alarak bu güzel şehrin tadını çıkarabilirsiniz.
     
    Saraybosna’ya Türkiye'den direkt ve aktarmalı uçuşlar olmak üzere Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları ile haftanın her günü uçak seferleri düzenlenmektedir. Saraybosna’ya direkt olarak yalnızca İstanbul üzerinden uçabiliyorsunuz. İstanbul- Saraybosna arası direkt uçuşlar yaklaşık 1 saat 55 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden size en uygun Saraybosna uçak biletini arayarak uçuş sürenizi hesaplayabilirsiniz.
     
    Bosna-Hersek, Türkiye vatandaşlarına vize istemediği için sadece Saraybosna uçak biletinizi alıp tatilinizi hızlıca planlayabilirsiniz. En ucuz Saraybosna uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırarak bütçenize en uygun Saraybosna uçak biletini alabilirsiniz.

Saraybosna’da Gezilecek Yerler

Osmanlı İmparatorluğu’nun Saraybosna şehri üzerindeki etkisini pek çok yerde görmeniz mümkün. Saraybosna’ya geldiğinizde şehrin en turistik yerlerini keşfetmeniz için en az bir gün ayırmanız gerekiyor. Saraybosna uçak biletinizi aldıktan sonra Saraybosna’da gezilecek yerleri listenize eklemeye başlayabilirsiniz.
 
Saraybosna’nın en özel yapılardan olan Saat Kulesi ve Latin Köprüsü ilk durağınız olabilir. Görkemli Ali Paşa Camii’nin işleme ve süslemeleri gerçekten görülmeye değer. Eski şehrin en önemli noktası olan Baş Çarşı’ya geldiğinizde kendinizi Osmanlı Dönemi’nde dolaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. Çarşıdaki dükkanlarda dolaşırken hem esnafla sohbet edebilir hem de alışveriş yapıp hediyelik ürünler alabilirsiniz. Şehrin en işlek ve canlı caddesi Ferdadiye Caddesi’nde baştan sona yürüyüş yapabilirsiniz. Buradan aynı cadde üzerinde yer alan ve Bosna Hersek’in en büyük katedrali olan Saraybosna Katedrali’ne uğrayabilirsiniz. Katedralin içerisindeki işlemeleri ve heykelleri çok beğeneceğiniz düşünüyoruz.

Saraybosna'da Yaşam

Saraybosna, etnik kökenli grupların ve farklı kültürlerin bir arada yaşadığı ender şehirlerden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Müslüman, Ortodoks, Katolik ve Musevi nüfusuyla zengin çeşitliliğe sahip ve hoşgörü içinde yaşayan insanların yaşadığı bir yer Saraybosna.
 
400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinde kalan Saraybosna’da Osmanlı izlerini pek çok yerde görmeniz mümkün. Bu yüzden kendinizi Avrupa’da bir şehirde hissetmek yerine Anadolu’da dolaşıyor gibi hissedebilirsiniz. Hatta o kadar Türkiye gibi ki Boşnaklar ile Türkçe konuştuğunuzda birçok kişi sizi anlayacak ve yerel halk ile rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Saraybosna’da karşılaşacağınız benzerlikle kültür ve yemekler anlamında da oldukça fazla olacak. Köfte çeşitleri, börek ve mantı gibi hamur işi yemeklerin birçoğunu Saraybosna’da da deneyebilirsiniz.
 
Saraybosna şehrinin bazı kaynaklarda “Sarejevo” olarak anıldığını görürseniz de sakın şaşırmayın. Sarejevo kelimesi Osmanlı döneminde “Sarayın Ovası” anlamına gelmekteydi.
Saraybosna’da nemli kıtasal iklim hakimdir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 10 derecedir. Saraybosna’da en sıcak ay Temmuz, en soğuk zamanı ise Ocak ayıdır. Saraybosna’ya gitmek için en ideal zaman Nisan ve Ekim ayları arasındaki dönemdir. 

Saraybosna International Havaalanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Saraybosna International Havaalanı’na Nasıl Gidilir?

Saraybosna International Havaalanı (SJJ), Bosna-Hersek’teki en büyük havaalanıdır. Saraybosna şehir merkezinden 9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Saraybosna International Havaalanı’na ulaştıktan sonra şehir merkezine gitmek için otobüs, tren ya da taksi seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. 103 numaralı troleybüs veya 31E numaralı otobüsü kullanarak yaklaşık 40 dakikada şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Eğer tercih ederseniz araç kiralama ya da taksi alternatiflerinden birini de kullanabilirsiniz. Aynı şekilde şehir merkezinden Saraybosna International Havaalanı’na size en uygun ulaşım yöntemiyle gidebilirsiniz.

Saraybosna’da Şehir İçi Ulaşım

Saraybosna’da şehir içi ulaşım için tramvay en yaygın toplu taşıma araçlarından birisidir. Tramvaylar eski ve bakımsız gözükse de Avrupa’nın en eskilerinden sayılan tramvay hattı sorunsuz çalışıyor. Şehir merkezinde bulunan birçok turistik noktaya yürüyerek ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda konaklayacağınız oteli merkezi bir konumda seçerseniz toplu ulaşım seçeneklerine ihtiyaç duymadan şehri dolaşabilirsiniz. Şehir merkezinde ihtiyaç duyarsanız otobüs alternatifini de kullanabilirsiniz. Eğer tercih ederseniz daha konforlu bir yolculuk için taksi seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.
 
Saraybosna seyahat planınızı yaptıktan sonra seyahat tarihinizi seçip size en uygun Saraybosna uçak biletini seyahatim.com sitemiz üzerinden alabilirsiniz.

 

Saraybosna Havalimanı & Saraybosna Hava Durumu

booked.net