• İstabul Tahran Uçak Bileti

    Şahane mimarisi ve zengin kültürel dokusuyla büyüleyen, İran’ın en güzel şehri Tahran’a bir uçak bileti kadar uzaksınız. İran’ın ekonomik, kültürel ve sosyal yaşamına yön veren Tahran’da Fars kültürünün ve sanatının izlerini her adımda görebilirsiniz.

    Türkiye'den Tahran’a Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları ve Atlasglobal tarafından haftanın her günü direkt uçak seferleri yapılıyor. Ancak, Tahran’a direkt olarak yalnızca İstanbul üzerinden uçabiliyorsunuz. İstanbul-Tahran yolculuğu için direkt uçuşlar yaklaşık 3 saat sürüyor. Bulunduğunuz şehirden size en uygun Tahran uçak bileti araması yaparak uçuş sürenizi hesaplayabilirsiniz. En ucuz uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırarak bütçenize en uygun Tahran uçak biletini hemen alabilirsiniz.


Tahran’da Gezilecek Yerler

Tahran’da gezilecek yerlerin birçoğu saraylar ve müzeler çevresinde geçiyor. Tahran’da gezilip görülebilecek yerlerde ilk olarak şehrin sembolü olan Azadi Kulesi yani Özgürlük Heykeli ile başlayabilirsiniz. İran İmparatorluğu’nun 2 bin 500. yıl dönümü anısına yaptırılan kule, şehrin önemli yapıları arasında sayılıyor.

Tahran’da müze gezmek isterseniz Ulusal Mücevher Müzesi, Cam ve Seramik Müzesi, Halı Müzesi ve Ulusal Arkeoloji Müzesi’ni listenize mutlaka eklemelisiniz. Tahran’da hayatın içine karışmak istiyorsanız da Bazar-ı Bozurg yani Tahran’ın Kapalı Çarşı’sına gitmelisiniz. Burası doğu pazarlarının en büyüklerinden biri ve şehrin ekonomisinin can kazandığı yer olarak biliniyor. Kaçar Hanedan’ı döneminden günümüze kalan Gülistan Sarayı olarak anılan Gül Bahçesi Sarayı da bir diğer görülmesi gereken yerlerden. Tahran’ın etkileyici mimarisi ile öne çıkan Niavaran Sarayı da İran halılarına ait geniş bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.


Tahran’da Yaşam

İran’ın başkenti Tahran, ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda Orta Doğu’nun en büyük şehirlerinden biridir. Tahran’a geldiğinizde şehri gezerken bazı kurallara uymanız gerekiyor. Dini inancı ne olursa olsun kadınların başını örtmesi gerekiyor. Erkeklerin ise küpe takması ve şort giymesi yasak, devlet binalarında fotoğraf çekmek kesinlikle yasak. Ayrıca ülke genelinde alkol kullanımı yasak. Tüm bu kurallara dikkat ederek gezinizi yapmanız büyük önem taşıyor.

Tahran karasal iklimin etkisi altında olduğu için kış mevsiminde hava koşulları turistik gezi için çok uygun olmuyor. Özellikle Aralık ve Ocak aylarında hava sıcaklığı eksi derecelere kadar düşebiliyor. Yaz mevsiminde ise Tahran’da hava sıcak olur ve sıcaklıklar 25 derecenin üzerinde seyreder. Tahran’a gitmek için en iyi dönem Mayıs ve Eylül ayları arasında olduğu için Tahran uçak biletinizi alırken bu detaylara dikkat etmenizde fayda olacaktır.


İmam Humeyni International Havalimanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden İmam Humeyni International Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

İmam Humeyni International Havalimanı (IKA), Tahran şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşırken otobüs, metro ve taksi gibi araçları tercih edebileceğiniz gibi araç kiralayarak veya özel aracınızla gitmeyi de tercih edebilirsiniz. Şehir merkezine ulaşırken kırmızı renkli birinci hat metrosu kullanabilir, otobüs için de havalimanının çıkışında yer alan duraklardan otobüslere binebilirsiniz. Ancak otobüsü tercih ederseniz trafik yoğunluğundan dolayı
 
Tahran şehir merkezine ulaşmanız bir buçuk saati bulabilir. Tahran’ın bir diğer havalimanı olan Tahran Mehrabad International Havalimanı (THR), ülkenin en işlek ikinci havalimanıdır. Toplamda 6 terminali bulunan havalimanı daha çok iç hatlarda hizmet veriyor. Mehrabad International Havalimanı’ndan, Tahran şehir merkezine ulaşmak için terminal 5 çıkışından kalkan otobüsleri kullanabilirsiniz. Aynı şekilde şehir merkezinden İmam Humeyni International Havalimanı’na ya da Mehrabad International Havalimanı’na size en uygun ulaşım yöntemi ile gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Tahran uçak biletinizi almanız ve yolculuğunuzu planlamanız olacak. 

Tahran’da Şehir İçi Ulaşım

Tahran’da yaygın bir ulaşım ağı olduğu için şehri dolaşırken toplu ulaşımı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak otobüs ve metrolarda kadınlar ve erkekler için ayrılmış bölümler bulunuyor. Toplu ulaşımı kullanırken bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Şehir içinde toplamda dört metro hattı var ve gitmek istediğiniz yere hızlıca ulaşmak mümkün olacaktır. Otobüsü tercih ederseniz de otobüs içinden biletinizi alıp kullanabilirsiniz. Eğer araç kiralayacaksanız özellikle yoğun ve karışık olan trafiği konusunda dikkatli olmalısınız. Tahran seyahat planınızı yaptıktan sonra seyahat tarihinize karar verip size en uygun Tahran uçak bileti için seyahatim.com ile arama yapabilirsiniz.


 

Tahran Havalimanı & Tahran Hava Durumu

booked.net