• İstanbul Hakkında Genel Bilgiler

    İstanbul, yalnızca Türkiye’nin değil, Avrupa, Asya ve Orta Doğu’nun, Balkanlar, Kafkaslar ve dünya üzerindeki hemen tüm kıta ve bölgelerin birbiriyle buluştuğu eşsiz bir coğrafyada yer alan, tarih boyunca önemini koruyan bir kent. İki kıta üzerinde köprü vazifesi gören ve dünyada örneği bulunmayan İstanbul aynı zamanda, Türkiye'nin en kalabalık ve en gelişmiş şehri. Oldukça kozmopolit yapıya sahip devasa bir metropol olan İstanbul, dünyanın en eski kentlerinden biri. Eşsiz bir tarihi ve kültürel mirası barındıran, güzelliği ile tarih boyunca dillere destan olan İstanbul, her göreni kendine aşık eden yedi tepeli şehirlerin en güzeli. Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapan, benzersiz bir tarih ve kültürle bezeli İstanbul, doğal güzelliği ile tarih boyunca da şiirlere, kitaplara konu olmuş, hakkında nice övgüler dizilmiş, eşi menendi olmayan bir inci gibi parlamaya devam ediyor. Bu güzel şehri keşfetmek için İstanbul uçak bileti seçeneklerine göz atın.

İstanbul Gezilecek Yerler

Dinlerin, dillerin, savaşların, saltanatın, ayrılıkların ve kavuşmaların şehri İstanbul’da belki de hiçbir şehrin nail olamadığı kadar antik ve tarihi yapı, benzersiz bir mimari ve saymakla bitmeyecek denli gezilip görülecek yer var. Haliç, Marmara Denizi ve Boğaziçi’nin sardığı bir yarımada üzerinde kurulu, Doğu Roma ve Osmanlı İmparatorluklarına başkentlik yapmış ve M.Ö. 6500’den itibaren yerleşim görmüş olan İstanbul’u gezmek için en az 1 hafta ayrılması gerekir.


İstanbul gezilecek yerler denildiğinde önceliği Tarihi yarımada bölgesine ayırmak gerekir. 1985’te UNESCO Listesine Sultanahmet Arkeolojik Parkı, Süleymaniye Koruma Alanı, Zeyrek Koruma Alanı ve Kara Surları Koruma Alanı adı altında 4 bölge olarak kaydedildi. Tarihi Yarımada bölgesinde yer alan kadim tapınak Ayasofya, görkemli mimari eserler Sultanahmet ve Süleymaniye Camileri, güçlü padişahlara ev sahiplik yapmış Topkapı Sarayı ve atmosferiyle oldukça farklı hisler uyandıran Yerebatan Sarnıcı görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

İstanbul, anıtsal yapıları ve değerleriyle her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen milyonlarca gezgini büyülüyor. Tarih boyunca farklı kültürlerin kendi özgünlüklerini ve özgürlüklerini koruyarak yaşadığı İstanbul’da görülmesi gerekenler listesine Dolmabahçe Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Kariye Müzesi, Sultanahmet ve Taksim meydanları, Beyoğlu İstiklal Caddesi, Galata Kulesi, Su Kemerleri de eklenmeli. Tarihi hazineleriyle insanlık uygarlığının bayraktarlığını yapan kentte yüzlerce dini yapı, kültürel dokusuyla öne çıkan bölge, şirin mahalle ve sizin keşfinizi bekleyen adres bulunuyor.

Deniz ile karanın bu en özel buluşma noktasında; Anadolu ve Avrupa yakalarını birbirine bağlayan İstanbul Boğazı üzerindeki 3 köprünün yanı sıra, denizin altından işleyen Marmaray tren hattı, muhtelif noktalardaki iskelelerden ise vapur ve motorlar ulaşımı sağlıyor. Eski ismi Boğaziçi olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve yeni hizmete giren Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile İstanbul'u kalbinden akıp geçen boğazın güzelliklerine tanıklık edebilirsiniz.

Prens Adaları olarak da bilinen Adalar, İstanbul’da yılın her dönemi ziyaretçi akınına uğrayan bir bölge. Motorlu taşıta kapalı adalarda tarihi ahşap evler, bisikletle keşfe çıkanlar ile bolca huzur var. Büyük meydanı ve tarihi iskelesi ile Büyükada, Ruhban Okulu ile bilinen Heybeliada, Sait Faik ile özdeşleşen Burgazada, Adalar’ın en küçüğü Kınalıada, İstanbul’un kalabalığından uzaklaşmak için ideal.

İnsanlık tarihinin birçok uygarlığına ev sahipliği yapmış kültür ve doğa varlıklarının zenginliği açısından özel bir yere sahip İstanbul aynı zamanda Türkiye’nin en zengin kültür-sanat yaşamına. Yıl boyu binlerce festival, etkinlik, şenlik ve konser düzenleniyor. Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali, İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali, İstanbul Film Festivali, Uluslararası İstanbul Bienali, İstanbul Müzik Festivali, İstanbul'un en önemli festivallerinden.

Avrupa ile Asya arasında, doğu ve batı kültürünün buluştuğu bir kültürel çeşitliğe sahip olan İstanbul yemek kültürü ile de oldukça zengin. Deniz ürünlerinin eşlik ettiği sofralarda zeytinyağlı mezeler, sebze yemekleri, kebap ve ızgara çeşitleri ile Osmanlı döneminden günümüze ulaşan şerbetli ve sütlü tatlılar bulunuyor.

İstanbul'a Nasıl Gidilir

Geçmişin kültür hazinelerini bugünlere taşıyan bu Dünya Mirası kent İstanbul oldukça büyük bir şehir. İstanbul’da şehir içi ulaşım, metro, tramvay, metrobüs, otobüs ve dolmuşlar ile sağlanıyor. Her iki yakada olmak üzere üç havalimanının bulunduğu İstanbul’da, havalimanından kent merkezine ulaşım, toplu taşıma, servis araçları veya ticari taksilerle mümkün. Yeni açılan üçünçü hava limanı olarak yeni açılan İSTANBUL hava limanı-İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı için İstanbul Uçak bileti ve  en ucuz uçak bilet fiyatlarını seyahatim.com  da arayın fiyatları karşılaştırın ve güvenle satın alın.

Üçüncü hava limanı olarak yeni hizmete açılan İstanbul Havalimanı'na toplu taşıma ile ulaşacak yolcular için İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş hizmet sunmaktadır.

Avrupa Yakasında, kentin en büyük ilçelerinden Bakırköy ve Yeşilköy semtinin sınırları içerisinde yer alan Atatürk Havalimanı, güneyde Marmara Denizi, kuzeyde ise D-100 karayolu ile çevrili. Taksim’e 22 km, Mecidiyeköy'e 19 km ve Kadıköy'e 34 km uzaklıktaki havalimanından kent merkezine ulaşım, raylı sistem, otobüs, havayolu servisleri ve taksilerle sağlanıyor.

 

Atatürk Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Havabüs (Havataş) servisleri, İETT otobüsleri, metro, araç kiralama veya taksi seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Havabüs otobüsleri, Atatürk Havalimanı’ndan 04.00-01.00 saatleri arasında her 30 dakikada bir Taksim’e sefer düzenleniyor. Atatürk Havalimanı, Sahil Yolu, Bakırköy, Yenikapı, Aksaray (Marmaray), Taksim güzergahını izleyerek, trafik yoğunluğuna göre ortalama 40 dakikada, 12,00 TL ulaşım ücreti karşılığında şehir merkezinde oluyor. Havabüs otobüslerinin havalimanından kalkış saati dış hatlar kalkış saati olup araç, iç hatlardan 5 dakika önce hareket ediyor. 

Havalimanından İstanbul Deniz Otobüslerine (İDO) bağlı feribotları kullanarak, deniz yoluyla şehrin çeşitli noktalarına gidebilirsiniz. Havalimanına en yakın İDO iskelesi Bakırköy’de bulunuyor. Yenikapı İDO iskelesinden şehirlerarası feribot hatlarına da ulaşabilirsiniz. Havabüs ile Yenikapı İDO iskelesine ulaşabilirsiniz. 

Atatürk Havalimanı’ndan Taksim’e TH-1, Yenikapı’ya ise YH-1 Nolu otobüslerle ulaşabilirsiniz. Yenikapı ve Taksim’den metroya aktarma yaparak diğer merkezi semtlere ulaşmanız da mümkün.

Şehir merkezine gitmek için havalimanının içinde bulunan metro istasyonundan, 06.00-24.00 saatleri arasında ve her 5-7 dakikada bir sefer düzenleniyor. Ayrıca, metro ile metrobüs arasında Şirinevler-Ataköy istasyonunda aktarma yapılabilirsiniz. 34 hat kodlu metrobüs hattı Avcılar-Zincirlikuyu-Avcılar arasında çalışıyor. Metrodan, Zeytinburnu ve Aksaray’da T1 kodlu Bağcılar-Kabataş hattına da aktarma yapabilirsiniz. Aynı zamanda yine, metrobüs aktarmasıyla Anadolu Yakası’na geçerek Kadıköy’e ulaşmanız da mümkün. 

Atatürk Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için, 7 gün 24 saat verilen taksi hizmetinden yararlanabilirsiniz. Taksiye binmeden önce, gitmek istediğiniz güzergahtaki trafik durumunu kontrol etmeyi unutmayın. Havalimanı içerisindeki araç kiralama firmalarından birini tercih edip araç kiralayabilir, dilerseniz kiraladığınız aracı bu firmaların şehir merkezlerinde bulunan ofislerine de teslim edebilirsiniz.

 

İstanbul şehir merkezinden Atatürk Havalimanı’na ulaşım için hangi ulaşım aracını kullanırsanız kullanın, aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, trafik olmalı. Avrupa Yakası’ndan havalimanına gitmek için Havabüs (Havataş) servisleri, İETT otobüsleri, metro, araç kiralama veya taksi seçeneklerini tercih edebilirsiniz. 

Atatürk Havalimanı’na ulaşım E-5 (D-100) karayoluyla sağlanıyor. TEM otoyolundan da Atatürk Bulvarı üzerinden havalimanına ulaşabilirsiniz. Sahil yolundan gelmeyi düşünürseniz de Yeşilyurt Havuzlu Kavşak’tan Atatürk Havalimanı Caddesi’ne dönerek havalimanına ulaşım mümkün. Eğer özel aracınızla gelmeyi düşünüyorsanız, havalimanının açık ve kapalı katlı otoparkı bulunuyor. Açık otoparkta saatlik otomobil ücreti 10,50 TL, katlı otoparkta ise 13 TL.

Taksiyi tercih etmeniz halinde, yola çıkmadan önce güzergahınızda bulunan trafik yoğunluğunu kontrol etmeyi unutmayın. Kent merkezinde, araç kiralamak için pek çok firmanın şubesini bulmanız mümkün. Dilerseniz kiraladığınız aracı uçağa binmeden önce yine bu firmaların havalimanında bulunan şubelerine teslim edebilirsiniz. 

Marmaray ile İstanbul metrosunu birbirine bağlayan Aksaray-Yenikapı metro hattının Yenikapı, Aksaray, Emniyet-Fatih, Topkapı-Ulubatlı, Bayrampaşa-Maltepe, Sağmalcılar, Kartaltepe-Kocatepe, Esenler Otagarı, Terazidere, Davutpaşa-YTÜ, Merter, Zeytinburnu, Bakırköy-İncirli, Bahçelievler, Ataköy-Şirinevler, Yenibosna, DTM İstanbul Fuar Merkezi, Atatürk Havalimanı güzergahlarını kullanarak Atatürk Havalimanı’nın içine kadar ulaşabilirsiniz. Diğer yandan, Zincirlikuyu-Avcılar Metrobüs hattını kullanarak Ataköy-Şirinevler durağında inip metroya geçiş yapabilirsiniz. Metroyu her gün 06.00-24.00 saatleri arasında kullanabilirsiniz.

Taksim'den Atatürk Havalimanı’na İETT otobüsleriyle ulaşım için TH-1, Yenikapı’dan ise YH-1 No’lu belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Diğer semtlerden geliyorsanız, Yenikapı ve Taksim’den metroya aktarma yapabilirsiniz.

Havabüs otobüsleri ise, Taksim’den Divan Otel Karşısı, Point Otel önünden kalkıyor ve Taksim-Aksaray-Sahil Yolu-Atatürk Havalimanı güzergahını izleyerek, trafik yoğunluğuna göre ortalama 40 dakikada, 12,00 TL ulaşım ücreti karşılığında havalimanında oluyor. 04.00-01.00 saatleri arasında her 30 dakikada bir sefer düzenleniyor. 

 

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı

İsmini, dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve Türkiye'nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen'den alan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, 2001’den bu yana İstanbul’un Anadolu Yakası’nda, Pendik’te bulunuyor. 

Türkiye’nin ve dünyanın pek çok kentine direkt ve aktarmalı uçuşların gerçekleştiği Sabiha Gökçen Havalimanı, Atatürk Havalimanı’na 42 km, Taksim'e 50 km, Kadıköy'e 30 km, Gebze'ye 30 km uzaklıkta bulunuyor. Sabiha Gökçen Havalimanı, TEM otoyoluna olan bağlantısıyla, kara yolu ulaşımı açısından son derece rahat.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Havabüs (Havataş) servisleri, Marmaray, metro, araç kiralama veya taksi seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan şehir merkezine özel aracınızla veya araç kiralayarak gitmeyi düşünüyorsanız, TEM otoyolundan şehir merkezine ait bir çıkış tabelası ve otoyolu terk ettikten sonra takip edebileceğiniz yönlendirmeler bulunuyor. Ticari taksiler ise, terminal çıkışlarında 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Ancak İstanbul trafiğini hesaba katarak gideceğiniz güzergahtaki yoğunluğu göz önünde bulundurun.

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Avrupa Yakası’nın birçok noktasına otobüslerle ulaşmanız da mümkün. 4. Levent yönünde E3 ve 122H, Bostancı yönünde E9, Kadıköy yönünde E10 ve E11, Altunizade ve Ümraniye yönünde E18, Uzunçayır Metrobüs yönünde 16S, Pendik için KM20 ve 132H numaralı otobüsler ile Cevizli Kartal Metro yönünde KM22 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Dilerseniz, Kadıköy veya Bostancı iskelesinde inerek ayrıca Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada gibi İstanbul adalarına ulaşabilirsiniz.

Avrupa Yakası’na geçecekseniz, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan otobüse binip Kartal istasyonunda inip Kadıköy yönüne hareket eden metroyu kullanarak Ayrılık Çeşmesi istasyonuna gelebilirsiniz. Buradan Marmaray’a aktarma yaparak, Avrupa Yakası’na geçebilir ve hızlıca Sirkeci, Yenikapı gibi Tarihi Yarımada’nın merkezi noktalarına ulaşabilirsiniz.

Aynı metro ile Ayrılık Çeşmesi istasyonuna gelip Ünalan istasyonunda inerek metrobüs hattına aktarma yaparak ve Beylikdüzü'ne kadar da gelebilirsiniz. Ayrılık Çeşmesi istasyonundan ise Marmaray'a aktarma yaparak Üsküdar, Yenikapı gibi birçok yere kolayca ulaşabilirsiniz. Diğer yandan metro, otobüs ve deniz otobüsleri gibi birçok alternatif ulaşım aracının buluşma noktası olan Yenikapı’dan İstanbul Avrupa Yakası’nın birçok merkezi noktasına aktarma yapabilirsiniz. 

Havabüs ile, Avrupa Yakasında Taksim, Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy ve Yenisahra’ya gitmeniz mümkün. Sabiha Gökçen Havalimanı, Kavacık, FSM Köprüsü, 1. Levent, Zincirlikuyu Metrobüs, Dolapdere, Taksim güzergahını izleyen otobüsler, 04.0-01.00 saatleri arasında her 30 dakikada bir hareket ediyor, yolculuk ücreti ise 15 TL.

İstanbul şehir merkezinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım için, Havabüs (Havataş) servisleri, Marmaray, metro, araç kiralama veya taksi seçeneklerini tercih edebilirsiniz. 

Taksim, Beşiktaş, Boğaziçi Köprüsü, Tem Bağlantı Yolu, Sabiha Gökçen Havalimanı güzergahını izleyen Havabüs servislerinin hareket noktası Taksim Divan Otel Karşısı, Point Otel önü. 03.30-01.00 saatleri arasında her 30 dakikada bir hareket eden Havabüs’ün yolculuk ücreti 15 TL. 

Anadolu Yakası’nda ise Kadıköy ve Yenisahra gibi şehrin merkezi noktalarından hareket eden Havabüs otobüslerini Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşmak için kullanabilirsiniz. Havabüs’ün Kadıköy kalkış noktası, Kadıköy rıhtım İETT otobüs durakları önü. Yenisahra kalkış noktası ise Yenisahra metrosu. Anadolu Yakası’ndan bineceğiniz Havabüs ulaşım ücreti ise 10 TL.

Avrupa Yakası’ndan Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşım için Marmaray ile Anadolu yakasına geçtiğiniz zaman, Yenikapı’dan Ayrılık Çeşmesi durağında inip buradan Kadıköy-Kartal metrosuna aktarma yaparak Kartal’a kadar gelebilir ve sonrasında ise havalimanına kadar gelen belediye otobüslerini ve taksileri kullanabilirsiniz. Kartal metro durağından KM22 No’lu İETT otobüsü ile Sabiha Gökçen Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Anadolu Yakası’nda ise, Kadıköy’den hareket eden ve Kozyatağı, Bostancı, Küçükyalı, Maltepe gibi birçok istasyondan geçen metro ile Kartal istasyonunda inerek buradan, havalimanına giden otobüslere binebilir veya yine taksileri tercih edebilirsiniz.

İstanbul yeni havalimanı'ndan THY’nin ilk uçuş noktaları;

  THY 1 Kasım 2018 tarihinde  düzenli uçuşlara başlayacak. Yeni düzenlemeye göre THY, bu tarihte başlamak üzere günde 5 gidiş ve  5'te dönüş olacak şekilde uçuş planlarını yaptı. Her gün İstanbul Yeni Havalimanı'ndan 5 noktaya uçulacak.Yurtiçinde Ankara, Antalya, İzmir ve yurtdışında ise Bakü ile Ercan'a gidiş-dönüş uçuşları yapılacak. THY’nın  2 aylık bu dönemde çok ucuz kampanyalı ücretleri de olacak.        

Üçüncü hava Limanına gitmek için toplu taşıma araçlarını tercih ederseniz detaylı bilgilere  Havaist seferlerinin hareket saat ve yerleri güzergahları ve tarifesi için buraya tıklayınız.

 

 

İstanbul Havalimanları & İstanbul Hava Durumu

booked.net