• Kahramanmaraş Hakkında Genel Bilgiler

    İlk yerleşim izlerinin Paleolitik çağlara dayandığı, tarihin birçok uygarlığına ev sahipliği yapmış olan, Akdeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan şehir, Kahramanmaraş. 1973 yılından itibaren şu anki adıyla bildiğimiz şehir, aslında tarih boyunca “Markasi”, “Markaji”, “Germenice” gibi farklı isimlerle anılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında halkın direnişi sebebiyle TBMM tarafından şehir sakinlerine “kahraman” unvanı verilmiş ve şehrin adı “Kahramanmaraş” olmuştur.
     
    Şehrin antik tarihi ise çok daha eskiye dayanmaktadır. On dört bin yıllık derin tarihiyle göz dolduran bu şehirde, Elbistan, Pazarcık, Türkoğlu ilçesi çevrelerinde antik çağlara ait çok sayıda yerleşim izlerine rastlanmıştır. Tekir Vadisi, Döngel Köyündeki mağaralarda yapılan araştırmalar da bu yöredeki insan yerleşiminin eski dönemlere ait olduğunu kanıtlamıştır. Yakın bir tarih olan 2009’da şehrin merkezinde yapılan kazılarda M.S. 300 - 400 yıllarına ait antik mozaikler bulunmuştur. Hititlerin kurduğu bu şehir birçok kez el değiştirmiş; Asurlar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Selçuklular, Memluklular, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar tarih boyunca bölgeye hakim olmuşlardır.
     
    Siz de tarihe tanıklık eden bu şehri görmek istiyorsanız Kahramanmaraş uçak biletinizi almak için beklemeyin. Şehirde gezilecek noktaları, uçaktan indikten sonra ulaşımınızı nasıl sağlayacağınızı bu rehberde bulabilirsiniz.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle görülmeyi bekleyen bu şehir, aynı zamanda zengin bir mutfağa da sahiptir. Kahramanmaraş uçak biletinizi almak için yalnızca şehrin güzelliklerini değil aynı zamanda şehrin mutfağını da keşfetmeyi bahane etmenizi öneriyoruz.
 
Taş Köprü
Taş Köprü, görülmesi gereken yerlerin başını çekmektedir. Yapı, Ceyhan Nehri üzerinde bulunduğu için ayrıca Ceyhan Köprüsü olarak da bilinmektedir. Yığma moloz taşlardan yapılan köprü, tahminen 1563 yılında Dulkadiroğlu Beyliği döneminde yapılmış olup, çeşitli tadilatlardan geçerek günümüze kadar gelen nadir köprülerden biridir. Ayrıca bu köprünün bir özelliği de, bölgede baraj suları altında kalmamayı başarmış tek köprü olmasıdır. Yüksekliği 18, uzunluğu 158 metre olan bu köprüde 6 adet kemer gözü bulunmaktadır. Büyüleyici mimarisiyle karşınıza çıkan bu köprü Kahramanmaraş’ın en özel yapılarından biridir.
 
Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi
Şehrin mahallelerinin altında yatan kocaman bir tarih bulunmaktadır. M.S. 300 - 400 yıllarından kalma Roma İmparatorluğu’na ait mozaiklerin çok geçmeden farkına varılmış ve arkeolojik çalışmalar hızlanmıştır. Germenicia Antik Kenti henüz ziyarete açılmamış olsa da, mozaiklerin fotoğrafları Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.
 
Geleneksel Konaklar
Geleneksel Maraş konakları ise görülmeden dönülmemesi gereken yapılar olarak, bölgedeki sivil mimarinin en özel örneklerindendir. Enikli ve kuzulu desenlere sahip kapıların dikkat çektiği bu evlerde, iç içe geçmiş kapılar bulunmaktadır. Farklı boyutlarıyla dikkat çeken kapıların küçük olanları insanların kullanımı, büyük olanları ise binek hayvanların geçişi için yapılmıştır. Bu kapılarla geniş avlulara, avluların içerisinde ise süslemeli çeşmelere geçiş yapılmaktadır. Hem şehrin tarihi geleneklerini ve kültürel yapısını merak eden turistlerin, hem de yerel mimari meraklılarının ilgisini çekecek bu konakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.
Tüm bu tarihi güzellikler uzak değil, bir Kahramanmaraş uçak bileti kadar yakın! İster tarih düşkünü, ister gastronomi meraklısı olun, bu deneyimlemeniz gerek.

Kahramanmaraş'a Nasıl Gidilir?

Kahramanmaraş’a ulaşım kara, demiryolu veya uçak ile olmak üzere üç farklı şekilde gerçekleşebilir. Birçok ilden otobüs seferlerinin bulunduğu şehirde otobüs terminali ise kent merkezine yalnızca 4 kilometre uzaklıktadır. Kahramanmaraş Tren İstasyonu ile şehre demiryolu ulaşımı da mümkündür.
   
Daha pratik ve kolay bir ulaşım yöntemi olarak uçak ile seyahat etmek isterseniz de Ankara ve İstanbul’dan Kahramanmaraş’a her gün karşılıklı olarak Diyarbakır uçak seferleri sağlanmaktadır. Ayrıca aktarmalı uçak seferleri kullanmak isterseniz de İzmir, Antalya ve Dalaman’dan bir veya iki aktarma seçeneği ile Kahramanmaraş uçak biletleri bulmanız mümkündür. Genellikle aktarmalı uçuşların fiyatları daha yüksek olurken, önceden yapılan seyahat planlarıyla Kahramanmaraş uçak biletlerinizi daha uygun fiyatlara temin etmeniz mümkün olabilir.
 
Kahramanmaraş’a ayrıca yurt dışından da uçmak mümkündür. Kiev, Lviv, Ukrayna, Amsterdam, Hollanda, Barselona, İspanya ve Moskova’dan seçilen Türkiye aktarmalı uçak seferleri ile tarihi ve eşsiz güzellikleriyle göz dolduran Kahramanmaraş’a ulaşmak mümkün.
 
Kahramanmaraş’ta Şehir İçi Ulaşım 
Kahramanmaraş Havalimanı, şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Transfer ve taksi hizmetlerinin yanında sıklıkla kullanılan ulaşım yöntemi ise Büyükşehir Belediyesinin vatandaşlara sağladığı özel otobüstür. Yetişkinler 5 TL, öğrenciler ise 3.5 TL’ye havaalanı ve şehir merkezi arasında kolaylıkla gidip gelebilir. Kahramanmaraş uçak biletlerinizi alırken bu transfer hizmetlerinin verildiği saatleri de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Şehir içinde ulaşım ise dolmuşlar, belediye otobüsleri ve taksiler ile sağlanıyor. 6 TL karşılığında satın alınan “Kahramankart” ile tüm belediye otobüsleri kullanılabiliyor ve durak yakınlarında bulunan dolum merkezlerinden de karta yükleme yapılabiliyor. Yetişkinler için 2.30 olan biniş ücreti, öğrenciler için 1.5 TL. Gün içerisinde saat 06.00 ile 23.00 arasında sefer yapan belediye otobüsleriyle şehrin her noktasına ulaşmanız mümkün. 

 

Kahramanmaraş Havalimanı & Kahramanmaraş Hava Durumu

booked.net