• Kastamonu Hakkında Genel Bilgiler

    Doğanın kusursuz güzelliğini cömertçe yansıttığı şehirlerden biri olan Kastamonu, muazzam manzaralar sunan milli parkları, görenleri binlerce yıl öncesine götüren tarihi konakları, hanları, mimarisiyle göz dolduran camileri, tarihi hamamları ve görkemli anıtlarıyla Türkiye’nin en popüler turizm destinasyonlarından biri olmaya aday. Yemyeşil ve sık ormanları, doğal soğuk su kaynakları, akarsu turizmine ve çeşitli doğa sporlarına uygun coğrafi yapısı, manzaralarının güzelliği ve zengin kültürel mirasıyla Türkiye’nin ekoturizm merkezi olabilecek ender yörelerinden birisi burası.

    Topraklarının yarısından fazlası ormanlık ve fundalık olan Kastamonu, bozulmamış şahane doğal güzelliklere sahip. Yörenin geleneksel yaşamı, özgünlüğünü yitirmemiş yüzlerce yıllık tarihi evleri ve kültürel zenginlikleri ile görülmeye değer. Bu göz alıcı coğrafyanın sokaklarında keyifli bir seyahat için yapmanız gereken ilk şey Kastamonu uçak bileti seçeneklerine bakıp, aktivitelerle dolu bir gezi planı oluşturmak. 

Kastamonu Gezilecek Yerler

Kastamonu Batı Karadeniz ve Kızılırmak Havzaları arasında yer alıyor. Yedi bin yıllık tarihinde Kimmerler, Lidyalılar, Gaslar, Hititler, Frigler, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Kastamonu’da, Safranbolu evlerini andıran Kastamonu konakları şehre büyüleyici bir hava katıyor. Yakın dönem Osmanlı mimarisi örneklerinden geleneksel Türk evlerinin yoğun olarak bulunduğu ender şehirlerden Kastamonu’da, Taşköprü, İnebolu, Küre ve Abana'nın kentsel sit kapsamına alınmış olan eski mahalleleri ve yapıları görülmeli.

Her biri birbirinden etkileyici olan bu konakların yanı sıra bölgenin zengin kültürel dokusunu gözler önüne seren Kastamonu Arkeoloji Müzesi, Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi, 1400’lü yıllarda Candaroğulları tarafından inşa ettirilen Kurşunlu Han ve Kastamonu’nun en eski yapılarından olan Frenkşah Hamamı da şehirde yapılan kültür gezilerinin vazgeçilmezi.

Şehrin kültürel dokusundan uzaklaşıp, kendini doğanın kollarına bırakmak isteyenler ise Kastamonu gezilecek yerler arasında yer alan ve Cide sahilinde bulunan Gideros Koyu’nun masmavi sularıyla tanışmalı. Yaz aylarında deniz, kum ve güneş keyfi yapmak isteyenleri cezbeden bu harika koy, çevresini saran yemyeşil doğayla cennetten bir köşeyi andırıyor. Doğa yürüyüşü yapmak için en uygun rotalardan olan Horma Kanyonu, sarkıt ve dikitlerin arasında saklanan Geç Roma ve Bizans dönemlerinden kalma şapel, mezarlar ve sarnıçlarıyla gizemli bir görüntü oluşturan 858 metre uzunluğundaki Ilgarini Mağarası, yaban hayvanlarının yaşam alanı olan 800 metre derinliğindeki Valla Kanyonu da şehrin görülmeye değer noktalarından.

Karadeniz’in göz kamaştıran bitki örtüsünü gözler önüne seren Oluklu Yayla, Suğla Yaylası ve Gürcü Yaylası gibi doğa alanlarıyla kendine hayran bırakan bu coğrafya, doğa yürüyüşü, tırmanış, kayak ve bisiklet turlarının en popüler adreslerinden olan Ilgaz Dağı Milli Parkı’nın ve Küre Dağları Milli Parkı’nın nefes kesen manzaralarıyla da ünlü.

Kastamonu yıl boyuna yayılan festival ve şenlikleriyle ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor. İnebolu Uluslararası Heyamola Deniz Şenlikleri ve Kültür Festivali, Uluslararası Kültür ve Sarımsak Festivali, Şenpazar Kardeleni Kültür Festivali, Küre Kilim Festivali, Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali ve Ağlı Kale Şenlikleri listenizde olması gereken etkinlikler arasında.

Karadeniz kültürü ile Anadolu kültürünü harmanlayan Kastamonu yemekleri, damağına düşkün misafirler için heyecan yaratacak güzellikte. Çekme helva ve diğer helva çeşitleri, banduma, simit tiridi, ecevit çorbası, kuyu kebabı, güveç, mantı, sarma, etli ekmek, ekşili pilav, kuyu kebabı, köle hamuru, oğmaç çorbası, paça, simit tiridi gibi lezzetler Kastamonu’nun yerel yemekleri. Tosya üzümü, İnebolu kestanesi ve Taşköprü sarımsağı ünü Kastamonu’yu aşan ürünler.

Kastamonu'ya Nasıl Gidilir

Şehir merkezinin 13 kilometre güneydoğusunda yer alan Kastamonu Havalimanı, iç hat seferleriyle bölgeye gelen yolculara hizmet veriyor. Uzunyazı Havalimanı olarak da bilinen Kastamonu Havalimanı, turistlerin kış aylarında yoğun ilgi gösterdiği Ilgaz Dağı Kayak Merkezi ve Karabük’ün konaklarıyla ünlü Safranbolu ilçesine gitmek isteyenler için en yakın havalimanı konumunda. Kastamonu Havalimanı için en ucuz uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırın ve güvenle satın alın.


Kastamonu Havalimanı’ndan Kastamonu şehir merkezine ulaşım için otobüs, taksi, havayolu servis araçları ya da araç kiralama gibi seçeneklerden faydalanılabilir. Salı ve perşembe günleri 09.30, cumartesi günleri ise 09.05’te havalimanından hareket eden özel halk otobüsü, Kastamonu havalimanı ve şehir merkezi güzergâhında yolcu taşıyor.

Havalimanından şehir merkezine gitmek isteyen yolcular bu alternatiflerin yanı sıra Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’na ait servis araçlarını da kullanabilir. Günde iki sefer yolcu taşıyan THY araçları saat 10.30 ve 10.15’te havalimanından hareket ediyor. Pegasus servisleri ise; salı, perşembe günleri havalimanına inen uçakların sefer saatlerine göre şehir merkezine doğru yola çıkıyor.

Kastamonu şehir merkezinden Kastamonu Havalimanı’na ulaşım Kastamonu Belediyesi’nin işlettiği özel halk otobüsleri kullanılabilir. Şehir merkezinden havalimanına gitmek isteyen yolcular, halk otobüslerinin yanı sıra Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları’na ait servis araçlarını da kullanabilir. Günde iki sefer yolcu taşıyan THY araçları salı, perşembe ve cumartesi günleri saat 09.35’te Belediye Hizmet Binası önünden, 09.50’de otogardan, 09.50’de Emekçiler Turizm Acente önünden, 10.00’da salıpazarı durağından, 09.55’te Novitas Turizm Acenta önünden, 10.15’te Müftülük önü durağından havalimanına doğru yola çıkıyor. Pegasus servisleri ise; salı, perşembe günleri saat 07.10 ve cumartesi günleri de 06.50’de 5. Jandarma ğitim A.K. durağından havalimanına doğru hareket ediyor.

Kuzeyinde Karadeniz kıyılarına dik uzayan Küre Dağları ve güneyde Ilgaz Dağı ile çevrili Kastamonu ham tarihi açıdan hem de tabiatının güzelliği açısından ülkemizin en şanslı illerinden birisi. Karadeniz'e 170 km'lik bir sahil şeridi bulunan ve az bilinen bu şehre bir keşif yolculuğuna çıkın. Kastamonu uçak bileti kampanyalarını takip edin.

 

Kastamonu Havalimanı & Kastamonu Hava Durumu

booked.net