• Kıbrıs Uçak Bileti

    Yavru vatan Kıbrıs, yılın pek çok günü süren güzel havası, beş yıldızlı otelleri, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine harika bir tatil fırsatı sunuyor. Bu nedenle Kıbrıs uçak bileti bulmak harika bir fikir olabilir. İster hafta sonu kaçamağı olarak, isterseniz de keyifli bir yaz tatil geçirmek için Kıbrıs'ı tercih edebilirsiniz.
     
    Kıbrıs’a Türkiye'den direkt ve aktarmalı uçuşlar olmak üzere Türk Hava Yolları, Pegasus, Onur Air ve Atlas Global ile haftanın her günü uçak seferleri düzenlenmektedir. Lefkoşa'ya sadece İstanbul'dan değil, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Hatay ve Gaziantep gibi şehirlerden de seferler yapıldığı için uçak bileti bulabilirsiniz. İstanbul – Kıbrıs arası tek yön, direkt uçak yolculukları yaklaşık 1 saat 30 dakika sürmektedir. Bulunduğunuz şehirden size en uygun Kıbrıs uçak biletini arayarak uçuş sürenizi hesaplayabilirsiniz.
     
    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs’a sadece nüfus cüzdanlarıyla seyahat edebiliyor. Adanın Rum tarafına seyahat etmek isterseniz, Kuzey Kıbrıs kesiminden geçiş yapmak oldukça zor olduğundan Yunanistan üzerinden aktarmalı uçuşlarla geçiş yapabilirsiniz. En ucuz Kıbrıs uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırarak bütçenize en uygun Kıbrıs uçak biletini alabilirsiniz.

Kıbrıs'ta Gezilecek Yerler

En ucuz Kıbrıs uçak biletini seyahatim.com aracılığı ile bulduğunuza göre Kıbrıs’ta gezilecek yerler ile ilgili bilgileri paylaşıyoruz.

Akdeniz Bölgesi’nin en büyük üçüncü adası olan Kuzey Kıbrıs; Girne, Lefkoşa, Gazimağusa, Güzelyurt ve İskele olmak üzere 5 bölgeden oluşuyor. Kıbrıs’ta gezilecek yerler saymakla bitmez. Hem tarihi güzellikleri hem eşsiz güzellikteki plajları ile tatilinizi unutulmaz kılacak bir yer Kıbrıs.

Adaya vardığınızda ilk durağınız tarihi dokusuyla etkileyen başkent Lefkoşa’nın cumbalı evlerinin olduğu sokaklarında kaybolun, Surlariçi bölgesini mutlaka görün. Kıbrıs’ta denizin tadını çıkarmak için Karpaz’a gidin ve Altın Kumsal’ın pırıl pırıl suyunda serinleyin. Bir diğer ünlü plajı olan Konnos Koyu’nu da es geçmeyin, gizli mağaralar ile tam bir doğa harikası. Ada yaşamını derinden hissedebileceğiniz bir diğer yerleşim merkezi de Girne. Girne Limanı çevresi cıvıl cıvıl görünümüyle hem alışveriş yapmak isteyenlerin tüm isteklerine cevap veriyor hem de denize karşı balık keyfi yapmak isteyenlere lezzetli yerel tatlar sunuyor.

Kıbrıs'ta Yaşam

Kıbrıs, Türk (KKTC) ve Rum (Güney Kıbrıs) kesimi olarak ikiye ayrılıyor. Türk kesimine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak isimlendirilir. Her iki tarafın da başkenti, adanın tam ortasında bulunan Lefkoşa'dır. Dünyada ikiye ayrılan tek başkent özelliğine sahiptir. 

Lefkoşa; kültür, sanat ve sanayinin en gelişmiş olduğu şehirdir. Yalnızca renkli gece hayatıyla değil; festivalleriyle de yılın her dönemi ziyaretçilerine canlı bir atmosfer yaşatır.

Kıbrıs ve başkenti Lefkoşa, sıcak ve ılıman bir iklime sahiptir. Yıllık ortalama hava sıcaklığı 19 derecedir. Yaz aylarında bunaltıcı hava sıcaklıkları görülür, kışın aylarında ise az yağışlı ve ılık geçer. Deniz sezonu Nisan ayında başlar ve Kasım ayına kadar sürer. Kıbrıs’a gitmek için en doğru zaman diye bir kavram yoktur çünkü hava her zaman güzeldir. Eğer Kıbrıs’ta deniz tatili önceliğiniz yok ise yılın her ayında gidebilirsiniz.

Ercan Havalimanı’ndan Şehir Merkezine, Şehir Merkezinden Ercan Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası tek havalimanı Ercan Havalimanı (ECN), başkent Lefkoşa’ya 23 km, Girne’ye 44 km, Gazimağusa’ya 50 km ve Güzelyurt’a 62 km uzaklıkta bulunuyor. Ercan Havalimanı’ndan şehir merkezlerine ulaşmak için KIBHAS servislerini kullanabilirsiniz.
 
Bu servisler ile Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt ve Lefke’nin otobüs terminaline kadar ulaşabilirsiniz. Bunun dışında taksi, havaalanı transfer şirketleri ya da araç kiralayarak da ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde Kıbrıs şehir merkezinden Ercan Havalimanı’na size en uygun ulaşım yöntemlerinden birini tercih ederek gidebilirsiniz.

Kıbrıs'ta Şehir İçi Ulaşım

Adaya gittiğinizce şaşırtıcı bir düzen sizleri bekliyor. Ada bir dönem İngiliz egemenliğinde kaldığı için ülkede trafik soldan akıyor. Bu yüzden trafikte sürücüyle ve yaya iken oldukça dikkatli olmanızda fayda olacaktır. Adada toplu ulaşım sistemi çok fazla gelişmemiş olduğu için genellikle en yaygın olarak taksiler ve dolmuşlar hizmet veriyor. Şehir terminallerinden ya da belirli güzergâh üzerindeki yerlerden hizmet veren dolmuşları gün içinde kullanabilirsiniz. 

Dolmuşların çalışmadığı güzergâh ve saatler için de taksiler sıklıkla kullanılıyor. Toplu taşımanın çok gelişmediği ve taksiler de pahalı olduğu için bir diğer alternatif araç kirama oluyor. Araç kiralamak için yerel ve uluslararası sürüş ehliyeti kabul ediliyor. Adaya giriş yaptığınız tarihten itibaren üç ay süreyle kendi ehliyetinizle araç kiralayabiliyorsunuz. Harika bir Kıbrıs seyahati için Kıbrıs uçak biletini www.seyahatim.com’da bulabilirsiniz.

 

Kıbrıs Havalimanı & Kıbrıs Hava Durumu

booked.net