• Şanlıurfa Hakkında Genel Bilgiler

    Geçmişi M. Ö. 12000’e kadar uzanan Şanlıurfa'da, tarihteki pek çok uygarlık uzun yıllar hüküm sürmüştür. Sümer, Babil, Hitit, Asur, Pers, Antik Yunan, Roma, Bizans ve Arap uygarlıklarının bıraktığı tarihi ve kültürel izler, peygamberler kenti Şanlıurfa'yı birçok kültürün bir arada yaşadığı renkli bir kent haline getirmiştir. Şanlıurfa 2 milyonu aşan nüfusuyla ticaret hayatı gelişkin, bölgenin diğer yerleri ile sürekli temas halinde önemli bir kültür ve ticaret merkezdir. Mardin, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır kentleri ve Suriye ile sınırı olan Şanlıurfa, bölgenin önemli merkezlerinden biridir.
     
    Geleneksel Anadolu kültürünün yaşadığı Birecik ilçesi, nesli tükenmekte olan kelaynakları ve Fırat üzerindeki iki bin yıllık köprüsü ile tanınır. Baraj suları altında kalan Halfeti ilçesinde tekne gezintisi yapmak, eşsiz mimarisi ve enfes manzaraları ile kenti yakından tanımak mümkündür. 
    Şanlıurfa uçak biletinizi almadan önce şehri daha yakından tanımak istiyorsanız bu kısa şehir rehberimizi okumaya devam edin.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Göbeklitepe
Arkeolojik çalışmaların halen devam ettiği Göbeklitepe, insanlık tarihine ait en eski kalıntıların bulunduğu, çok özel bir alan. Tepeye nasıl çıkacağınız konusunda ise endişelenmeyin, yolculuğunuzu kolaylaştıracak servisler bulunuyor. 20 TL karşılığında insanlık tarihinin başlangıcına tanık olabilirsiniz.
 
Balıklıgöl
Urfa’nın tarihi atmosferini yaşamak için mutlaka gitmeniz gereken noktalardan biri. Camisi, dergahı ve dergah çarşısıyla birlikte mistik ve huzurlu Balıklıgöl’ün etrafındaki kafelerde oturabilir ve bu özel ortamın tadını çıkartabilirsiniz.
 
Hz. İbrahim Mağarası
Hz. İbrahim’in doğduğu mağara olarak anılan bu mağarayı gezebilir, şifalı olduğu düşünülen sudan alabilirsiniz. Hafta sonları fazlasıyla kalabalık olan mağarayı daha sakin zamanlarında ziyaret etmenizi öneriyoruz.
Bunların dışında, Siverek ilçesi ise kalesi, camileri ve konaklarıyla görülmesi gereken pek turistik noktaya ev sahipliği yapıyor. Balıklı Göl, Eyyub Nebi Mağarası, Harran Evleri, Sakıbın Köşkü de Şanlıurfa'nın görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Şanlıurfa'ya Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları’nın Şanlıurfa uçak seferleri İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan her gün karşılıklı olarak yapılmaktadır. Aktarmasız olan bu seferlerin yanında, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan Anadolu Jet ve Pegasus Havayolları'nın aktarmasız Şanlıurfa uçak seferleri de bulunmaktadır. İstanbul dışında Ankara, İzmir ve Antalya gibi bazı kentlerden aktarmasız Şanlıurfa uçak bileti bulunabilir. Aktarmalı olarak ise pek çok kentten Şanlıurfa'ya uçuşlar düzenlenmektedir.
 
Tercihinize göre Business Class, ekonomi ya da promosyonlu olarak dilediğiniz Şanlıurfa uçak bileti sınıfını seçebilirsiniz. Erken tarihlerde almanız durumunda Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Havayolları gibi firmalardan bulabileceğiniz kampanyalı Şanlıurfa uçak biletleri ile çok daha uygun fiyatlarla uçabilirsiniz.
 
Şanlıurfa'ya yurt dışından aktarmalı pek çok sefer yapılır. İstanbul aktarmalı olarak dünyanın pek çok kentine uçak bileti bulmak ya da dünyanın pek çok kentinden Şanlıurfa uçak biletleri satın almak mümkün olabilir. Şanlıurfa'dan Mekke’ye ya da Avrupa kentlerine gitmek isteyen yurttaşlar için dönem dönem özel uçuşlar, yoğunluğa göre ek uçak seferleri düzenlenir. Şanlıurfa aktarmalı uçuşlarla ilgili tüm bilgiler Şanlıurfa uçak bileti satış noktaları aracılığıyla edinilebilir. Şanlıurfa'ya yurt dışından aktarmalı yapılacak uçak seferlerinin kaç aktarma olduğunu, aktarma zamanlarını, İstanbul'daki bekleme sürelerinin önceden öğrenerek hiçbir sorun yaşamadan kente uçakla gidebilirsiniz.

Şanlıurfa’da Şehir İçi Ulaşım
Şanlıurfa kent merkezine uzaklığı 33 kilometre olan Şanlıurfa Havaalanı'na, havaalanı servisleri ile kolayca ulaşılabilir. Sefer saatleri kente gelen uçakların iniş saati ve giden uçakların kalkış saatine göre ayarlanan bu yolcu servisleri, hızlı ve pratik bir ulaşım sağlar. Ortalama 45 dakika süren servis yolculukları oldukça rahattır. Uçak indikten 25 dakika sonra kalkan havaalanı servisleri, sırayla Tevhide Hatun Lisesi, Karaköprü İsmar, Karaköprü BİM, Otogar Kavşağı, DSİ Durağı ve Avşaroğlu Petrol duraklarından geçer. Ayrıca Şanlıurfa uçak seferleri ile uyumlu olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi otobüs seferleri de düzenlemektedir.
Geniş bir otoparkı bulunan Şanlıurfa Havaalanı'na kişisel araçlarla ulaşmak ya da havaalanında bulunan ofislerden araç kiralamak da ayrıca mümkündür. Çeşitli araç kiralama şirketleri havaalanı ofislerinde otomobil kiralama hizmeti sunmaktadırlar.
 
Kent merkezine gitmek için bir diğer seçenek ise taksidir. Şanlıurfa GAP Havalimanı’ndan kent merkezine taksiyle ulaşmak oldukça hızlı, ama biraz pahalı bir seçenek olarak düşünülebilir. Ortalama 25 dakika süren taksi ulaşımı, 140 TL civarında tutmaktadır.

 

Şanlıurfa Havalimanı & Şanlıurfa Hava Durumu

booked.net