• Tokat Hakkında Genel Bilgiler

    Tokat, uygarlıkların merkezi olan Anadolu'nun Orta Karadeniz dağlarının güneyinde, içlerine doğru, farklı rakımlarda yayılmış yaylaları, ovaları, bağ ve bahçeleri içindeki akarsularıyla, canlı ve zengin tarihe sahip güzel bir şehir. Zengin doğal kaynakları ve konumu nedeni ile pek çok uygarlığın ilgisini cezbetmiş bir yerleşim olan Tokat, pek çok gezilip görülecek yere sahip.

    Tokat, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi sınırlarının içinde yer alan, Yeşilırmak havzasının bereketli toprakları üzerinde kurulu, Hatti, Hitit, Frig, Roma, Bizans, Danişmendli, İlhanlı, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarına ev sahipliği yapmış kadim bir kent. Tokat’ı keşfetmek için Tokat uçak bileti seçeneklerine göz atın. 

Tokat Gezilecek Yerler

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden olan Tokat'ta Sebastapolis Antik Kenti, Masat Höyük gibi arkeolojik alanların yanı sıra Tokat Kalesi, Hıdırlık Köprüsü gibi tarihi yapıları ziyaret etmek mümkün. Sulusaray Kaplıcaları, büyük ve görkemli doğa harikası Ballıca Mağarası, temiz havası ve gür ormanları ile olağanüstü bir güzelliğe sahip Topçam Yaylası, Tokat’ın en bilinen doğal güzelliklerinden.

Tokat gezilecek yerler arasında şehir merkezinde, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan ve 1572 yılında inşa edilen Ali Paşa Camii, caminin yanı başında yer alan Ali Paşa Hamamı ve Pervane Hamamı ilk uğranılacak mekanlardan. Tokat Mevlevihanesi günümüzde müze olarak kullanılıyor. Müzede yöresel objeler yanında yerel kültürün izlerini taşıyan çok sayıda eser sergileniyor. Latife Hanım’ın konakladığı ve günümüzde Atatürk Evi olarak etnografya müzesine dönüştürülen ev de Tokat’ta gezilecek tarihi noktalardan.

Doğa ve açık hava sporlarıyla ilgilenenler için Çamiçi Yaylası en doğru adres. Ahşap evlerde konaklama fırsatı sunan Çamiçi Yaylası, temiz havası ve çam ağaçlarıyla huzurlu bir atmosfere sahip. Akbelen Yaylası ve Dumanlı Yaylası da kentin huzurlu, doğayla baş başa vakit geçirilebilecek rotalarından. Selemen Yaylası da güzel bir keşif yolculuğu olabilir. Boğalı Yaylası da Tokat gezilecek yerler listene eklenebilir.

Sağlık turizminde de bölge için önemli varlıklara sahip olan Tokat’ta Sulusaray ve Reşadiye kaplıcaları şifalı sularıyla birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. 

Yılın farklı dönemlerinde düzenlenen etkinlik ve festivaller Tokat’ın hareketli yaşamına katkı sağlıyor. Zile Kiraz Festivali, Özyurt Gagala Festivali, Kuyucak Kültür ve El Sanatları Festivali, Geleneksel Topçam Şenlikleri, Gazi Bolat Baba Kültür Festivali ile Ulutepe Kültür ve Su Festivali şehrin en bilindik etkinlikleri.

Anadolu’nun farklı kültürlerini bir arada sunan Tokat yemek kültürü ile de oldukça zengin. Bakla dolması, bacaklı çorba, Tokat kebabı, cevizli çörek, gendüme çorbası, keşkek ve mahlep şarabı şehrin yerel tatları.

Tokat'a Nasıl Gidilir

Tokat-Turhal karayolu üzerinde, Büyükbağlar mevkiinde bulunan Tokat Havalimanı, 2006’da yeniden hava trafiğine açılarak yıl boyunca 80 bin kişilik yolcu kapasitesi ile hizmet vermeye başladı. Tokat kent merkezine 20 km, Turhal ilçesine ise 25 km uzaklıkta bulunan Tokat Havalimanı, yalnızca iç hatlarda hizmet veriyor. Tokat Havalimanı uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırın ve en ucuz bileti güvenle satın alın.

Tokat Havalimanı’ndan Tokat şehir merkezine ulaşım için minibüs, taksi ve araç kiralama seçeneğiniz var. Havalimanı terminal çıkışında yer alan havalimanı taksileri, 24 saat hizmet vererek dilediğiniz yere ulaşımı kolaylıkla sağlıyor. Bunun haricinde özel transfer, shuttle ile VIP taksi hizmeti sağlayan firmalarla iletişime geçebilir veya terminal binası içerisinde yer alan araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak Tokat kent merkezine ulaşabilirsiniz. Bu hizmeti sağlayan firmalarla yalnızca kent merkezine değil, Almus, Turhal, Pazar, Niksar, Erbaa, Reşadiye ile Amasya ve Sivas kent merkezine de rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Tokat Havalimanı’ndan Tokat şehir merkezine ulaşımda diğer alternatif ise, bir tur firması tarafından haftanın 7 günü saat 09.30’da Tokat-Havalimanı-Tokat olmak üzere hareket eden minibüslerle günde bir kez sefer düzenleniyor. Bir diğer alternatifse minibüs kullanmak. Tokat-Turhal minibüslerine binerek ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Şehir merkezine 20 km uzaklıktaki Tokat Havalimanı’ndan merkeze gitmek içinse D180 karayolunu yani Tokat-Amasya yolunu kullanmanız gerekiyor.

Tokat şehir merkezinden Tokat Havalimanı’na ulaşım için minibüs, taksi ve araç kiralama seçeneğiniz var. Tokat kent merkezinde yer alan taksi duraklarından ticari taksiler vasıtasıyla veya araç kiralama ofislerinden araç kiralayarak havalimanına ulaşabilirsiniz. 

Tokat Şehir Merkezi-Havalimanı ve Turhal-Havalimanı arasında minibüs seferleri bulunuyor. Uçuş olan günlerde, belirli saatlerde düzenlenen Tokat-Turhal minibüs servisleri ile Tokat Havalimanına ulaşabilirsiniz. Diğer yandan Tokat’ın çeşitli noktalarından Tokat Havalimanı’na giden özel servis hizmeti de bulunuyor.

HAVAŞ servisleri ise, Tokat Havalimanı’na ulaşım hizmeti vermiyor. Tokat'tan Sivas Havalimanı'na giden servisler Novada Alışveriş Merkezi ve Hükümet Meydanı-Kadzel Bilet Satış Ofisi’nden hareket ediyor.

Anadolu’nun birçok kenti gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Tokat, tarihi mirasları ve tabiatıyla görülmeye değer bir şehir. Pırıl pırıl güneşli günlerde tarihi sokaklarında yürüyün, birbiri ardına restore edilip açılan tarihi binalarını fotoğraflayın. Ballıca Mağarası ve Selemen Yaylasını ziyaret edin. Tokat uçak bileti kampanyalarını kaçırmayın.

 

Tokat Havalimanı & Tokat Hava Durumu

booked.net