• Uşak Hakkında Genel Bilgiler

  Uşak, konumu itibariyle Ege ve Anadolu’nun kesiştiği noktada bulunan, tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmasıyla kültürel ve tarihi özellikleri de oldukça renkli bir şehirdir. Uşak’ın M.Ö 4000 yılına kadar uzanan geniş tarihi, coğrafi konumu, Kral Yolu’nun sınırlarından geçmesi, Germiyanoğulları Beyliği hakimiyetinde bulunmuş olması gibi özellikleri, kenti tarihsel anlamda önemli bir konuma taşımıştır.
   
  Şehir ayrıca, Katip Çelebi ve Evliya Çelebi gibi önemli gezginlerimizin eserlerinde de yer edinmiştir. Evliya Çelebi, Uşak’tan huzur dolu atmosferi bağlamında bahseder ve “Bu şehrin aşığı çoktur” der. Şehrin adının nereden geldiğiyle ilgili çeşitli efsaneler mevcuttur. Çağatay Türkçesinde “oğul, torun” anlamına gelen “uşak” ve Arapçada “aşıklar” anlamına gelen “uşşak” yerli halk tarafından şehrin isim kaynağı olarak benimsenmiştir.
  Şehrin aşığı olmak içinse önce şehri görmek şart!
   
  Bir Uşak uçak bileti kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu güzel şehre olan ziyaretinizi kolaylaştıracak, uçaktan indiğiniz andan itibaren şehirde nereye nasıl gidebileceğiniz konusunda size yardımcı olacak bu kısa rehberi hazırladık.

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak’ta görülmesi gereken başlıca yerlerden birisi, dünyadaki en büyük ikinci kanyon olan, müthiş bir doğa harikası sayılan Ulubey Kanyonu’dur. Ayrıca şehirdeki çeşitli kaplıca ve şifalı suları da gerek tedavi amaçlı, gerekse doğal güzelliklerinin tadını çıkartmak için ziyaret edebilirsiniz. Uşak uçak ile oldukça kolay ulaşılabilen, bu yüzden de kısacık tatiller için bile oldukça uygun bir şehir.
 
Tarihi dokusu oldukça gelişmiş olan Uşak ilinde Uşak Arkeoloji Müzesi de geniş bir tarihsel sunuma ev sahipliği yapar. Ancak şehrin zengin arkeolojik mirası bu güzel müze ile sınırlı değildir. Şehirde bulunan Blaundus Antik Kenti, birinci dereceden tarihi sit alanı ilan edilmiş, çeşitli tiyatro ve kaya mezarı gibi önemli arkeolojik yapıları içinde barındıran bir antik kenttir. Ayrıca Atatürk ve Etnografya Müzesi, Atatürk’ün Uşak’ta bulunduğu dönemde konakladığı yer olması sebebiyle görülmeyi hak eden başka bir yapıdır. Tarih içinde en önemli ticaret yollarından olan Kral Yolu’nun güzergahında bulunan Uşak, tüccarların konaklaması için inşa edilmiş Paşa Hanı’na da ev sahipliği yapmaktadır.
 
Tarihsel yapıları ve doğal güzellikleri ile Uşak, ziyaretçilerine her açıdan harika deneyimler yaşatmak potansiyeline sahiptir. Bu deneyimlere evet diyorsanız tek yapmanız gereken bir Uşak uçak bileti almak ve kendinizi bu güzel şehrin kollarına bırakmak.

Uşak'a Nasıl Gidilir?

Uşak, Ege Bölgesi’nde yer alan, küçük nüfusu ve misafirperver halkıyla sevilen bir şehirdir. Farklı şehirlere ulaşım için kullanılan yolların Uşak’tan geçmesi ise şehri çeşitli boyutlarda zenginleştirmiş ve görülmesi gereken güzel bir şehir haline getirmiştir.  Uşak, Ankara - İstanbul karayolu üzerinde bulunan, ulaşımın çeşitli yollardan oldukça kolay sağlanabildiği bir kentimizdir. Uşak’a Türkiye’nin her yerinden otobüsle ulaşım imkanı bulunduğu gibi, şehre kendi aracınızı kullanarak da gidebilirsiniz. İstanbul’dan karayolu ile Uşak şehir merkezine ulaşım yaklaşık 6 saat, Ankara’dan ise 4 saat civarında sürmektedir. Ankara - İzmir hızlı tren hattı da Uşak’tan geçmekte ve şehir merkezine oldukça yakın olan tren garı bu güzergah üzerinde de kolay bir ulaşım imkanı sağlamaktadır.
 
Uşak Yurt İçi Uçak Seferleri
Şehir merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Uşak Havalimanı’na uygun fiyatlarda uçak bileti bulmanız mümkündür. Bunun yanı sıra, komşu şehir olan Kütahya’da bulunan uluslararası havalimanı vasıtasıyla da Uşak’a uçak ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehri ziyaret edeceğiniz zaman aralığını belirlerken önce Uşak uçak biletlerini incelerseniz seyahatinizi en verimli şekilde organize edebilirsiniz.
 
Uşak Havalimanı 2014 yılında “Yeşil Havalimanı” sertifikası alarak havalimanı içinde gerçekleşen tüm işlemlerde, bu faaliyetlerin çevreye olan etkisini göz önünde bulundurduğunu, doğal kaynakları ve gezegenimizin korunmasını önemsediğini kanıtlamıştır. Uşak Havalimanı ayrıca 2014 yılında “Engelsiz Havalimanı” sertifikasına da sahip olarak engelli vatandaşlarımızın da uçak ile kolaylıkla seyahat edebilmeleri için gerekli adımları atmıştır.
 
Uşak Havaalanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı arasında, haftanın belirli günlerinde karşılıklı uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul dışındaki bir şehre seyahat etmek istediğiniz takdirde, Uşak’tan Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan aktarmalı olarak ulaşım sağlayabilirsiniz.
 
Uşak Yurt Dışı Uçak Seferleri
Uşak Havalimanı’nda birlikte bulunan iç hatlar ve dış hatlar terminaline karşın talep yetersizliği nedeniyle buradan yalnızca İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçak seferleri sağlanmaktadır. Uşak’tan yurt dışına veya yurt dışından Uşak’a uçak bileti almak istiyorsanız bunun yerine komşu şehir olan Kütahya’dan geçen uçak biletlerini tercih edebilirsiniz. Kütahya Altıntaş’taki Zafer Havalimanı’ndan Uşak’a da giden servisler sıklıkla sefer yapmaktadır. Uşak uçak biletinizi alırken Kütahya üzerinden yapılabilecek uçak seferlerini de dikkate almanızı ve Kütahya uçak biletlerini de incelemenizi önerebiliriz.
 
Havaalanından Şehre Ulaşım
Havalimanından Uşak merkeze taksiyle ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca Banaz - Uşak otobüsleri havalimanının önünden geçmektedir. Bazı minibüslerin de önünden geçtiği havalimanından araba kiralayarak dilediğiniz noktaya ulaşmak da alternatifler arasındadır. Tüm bu alternatifler arasından dilediğinizi seçerek, uçaktan indikten sonra şehre nasıl gideceğinizi istediğiniz şekilde planlayabilirsiniz. Ulaşımınızı minibüslerle sağlayacaksanız, Uşak uçak biletinizi alırken uçak sefer saatinizi buna göre belirlemek isteyebilirsiniz.
 
Uşak İçi Ulaşım
Uşak’ın şehir merkezinde belediye tarafından hizmete sunulan birçok otobüs ve minibüs bulunmaktadır. Toplu taşıma bakımından imkanları oldukça geniş olan Uşak, Uşak Üniversitesi’ne sefer yapan otobüsleri ile öğrencilerin de işini kolaylaştırmaktadır. Toplu taşımada kartlı sistem kullanılmaktadır.

 

Uşak Havalimanı & Uşak Hava Durumu

booked.net