• Zonguldak Hakkında Genel Bilgiler

    Karadeniz Bölgesi’nin batısında yer alan Zonguldak, kuzeyinde Karadeniz ile zamanın önemli liman şehirlerinden bir tanesidir. 1970 yılına kadar yolcu taşımacılığı yapılan bu liman, günümüzde sadece yük taşımacılığı için kullanılmaktadır.
     
    Hititler’e dayanan tarihçesi ve kömür madenleriyle ekonomimizin incilerinden biri haline gelmesini sağlayan yer altı kaynaklarıyla mutlaka görmeniz gereken bir şehir Zonguldak.
     
    Zonguldak uçak biletinizi almadan önce şehre dair bilmeniz gerekenleri bu kısa rehberimizde topladık. Zonguldak’ta nereler gezilir, uçaktan indikten sonra havaalanında şehre nasıl gidilir, öğrenmek için okumaya devam edin.

Zonguldak Gezilecek Yerler

Hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle öne çıkan Zonguldak’ı ziyaret ettiğinizde, uğramadan dönmemeniz gereken, farklı turistlerin ilgi alanlarına hitap edecek birçok nokta bulunuyor. İşte Zonguldak uçak biletinizi ayırtmanız için sebepler:
 
Filyos Ören Yeri ve Filyos Kalesi 
Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan ve Romalılar tarafından yapıldığı bilinen yerleşim yeri ve kalenin olduğu bölgedir. Tarihi ve doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir.
 
Çayır Köyü Su Mağarası
Çaycuma ilçesine 12 kilometre uzaklıkta Çayır Köyü’nde bulunan bu mağara oldukça ilgi çekicidir. Mağara içinde 15 - 20 metreden daha fazla ilerlemek isteniyorsa bot giyilmesi tavsiye edilmektedir, aksi halde ayaklarınız ıslanabilir. Üstelik mağaradan soğuk su da çıkmaktadır. Mağara içindeki sarkıt ve dikitler harika bir doğal şölen sunmaktadır.
 
Gökgöl Mağarası
Bir başka mağara da Zonguldak şehir merkezine 42 kilometre mesafedeki Gökgöl ilçesinde bulunan ve astım hastalığına iyi geldiğine inanılan Gökgöl Mağarası’dır. 
 
Çanakçılar Özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi
Zonguldak’ın Gökçebey ilçesinde faaliyet gösteren ve Çanakçılar Seramik Anonim Şirketi tarafından açılan müzedir. Zonguldak ile Gökçebey arasındaki mesafe 45 kilometredir. İlk katında Zonguldak’ta bulunan fabrikalarda üretilen seramik eşyaların sergilendiği bu müzede hem satış hem de sergi alanları bulunmaktadır. Müzede ayrıca bölgede yapılan kazılar sonucunda elde edilen tarihi yapılar sergilenmektedir.
 
Karadeniz Ereğli Müzesi (Halil Paşa Konağı)
Ereğli ilçe merkezinde bulunan bu müze Halil Paşa tarafından 19. yüzyılda inşa edildiği için Halil Paşa Konağı olarak da bilinmektedir. Yapı, 1998 yılından itibaren ise müze olarak hizmet vermektedir. Üç katlı olan yapıda birçok arkeolojik eser sergilenmektedir.
 
Cehennemağzı Mağaraları
Ereğli ilçesinde bulunan, eski adı Ayazma (kutsal su) olarak bilinen bölgede yer almaktadır. Yan yana bulunan üç mağaradan meydana gelmektedir. Birinci mağara bitkiler ve mozaiklerle döşelidir. Diğer mağara Koca Yusuf Mağarası olarak bilinmektedir. Üçüncü mağara ise en geniş olanıdır.
 
Bu üç mağara hakkında birçok efsane dolaşmaktadır. Yunan mitolojisinin en çarpıcı öykülerinden olan Herkül'ün (Herakles) Cehennemin kapısını bekleyen üç başlı canavar köpek Kerberos'u yakalaması öyküsü inanışa göre burada geçmektedir. Yunan mitolojisine göre, Cehennemağzı Ereğli'dedir ve bu mağaraya girenlerin öldüğüne inanılır. Mağarayı pazartesi günleri hariç, yaz mevsiminde 09.00 – 19.00 saatleri arasında, kış mevsiminde 08.30 – 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Mağaraya giriş ücreti ise 5 TL’dir. 
 
Kızılcapınar Baraj Gölü
Kızılcağınar Baraj Gölü, Zonguldak’ın en önemli doğal güzelliklerinden biridir. 1991 – 1994 yılları arasında sulama, enerji üretimi ve içme suyu temini amaçları için inşa edilmiştir. Sahip olduğu eşsiz manzara nedeniyle, Zonguldak’a gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.
 
Tüm bu doğal güzelliklerin keyfini yerinde çıkartmak için tek gereken Zonguldak uçak biletiniz. Şehre uçakla kolayca seyahat edebilir ve Zonguldak’ın keyfine bizzat varabilirsiniz.

Zonguldak'a Nasıl Gidilir?

İstanbul’a 331 kilometre, İzmir’e 664 kilometre, Ankara’ya 275 kilometre mesafede bulunan Zonguldak şehrine, kara, deniz ve demir yolu ile olduğu gibi, uçak ile ulaşım imkanları da vardır.  Şehrin Ankara ve Karabük kentleri ile demiryolu bağlantısı bulunmaktadır. Zonguldak garına ulaşım ise taksi, dolmuş veya belediye otobüsleri ile yapılabilmektedir. Garın kent merkezine uzaklığı 1 kilometre olduğundan, bu pratik bir ulaşım seçeneği olabilir.
 
Zonguldak’ta havalimanı olmasına rağmen iç hat seferlerinde yeterli kapasiteye ulaşılamamasından dolayı uçak seferleri 2003 yılında durdurulmuştur ve şu an havalimanından aktif olarak uçak kalkmamaktadır. Bununla birlikte, 2007 yılında faaliyete açılan ve şehir merkezine 57 km mesafede bulunan Çaycuma Havalimanı ise karşılıklı olarak Zonguldak - İstanbul ve Zonguldak - Trabzon uçak seferlerini yapmaktadır. Çaycuma Havaalanı’ndaki seferleri takip ederek Zonguldak uçak biletinizi temin edebilir ve şehre uçakla seyahat edebilirsiniz.
Düzenlenme sıklıkları değişiklik gösterebilen bu uçak seferleri için biletlerinizi önceden almanızı öneririz. 
 
Ayrıca şehre uçak ile yurt dışından ulaşmak da mümkündür. Almanya’dan gelecekler için Zonguldak uçak bileti bulmak kolay olacaktır. Zonguldak Çaycuma Havalimanı’ndan Salı günleri Dortmund - Düseldorf - Zonguldak, Perşembe ve Cumartesi günleri Düseldorf - Zonguldak uçak seferleri yapılmaktadır. Ancak şehre Almanya’dan yapılan yolculuklar haricinde başka yurt dışı uçak seferi bulunmamaktadır.
 
Zonguldak’ta Şehir İçi Ulaşım
Zonguldak’ta şehir içi ulaşım belediye ve özel halk otobüsleri, dolmuş ve taksilerle sağlanmaktadır. Şehir içinde yalnızca otobüslerde geçerli olan Elmas Kart kullanılmaktadır. Zonguldak şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile de şehrin ilçelerine ve daha küçük beldelerine ulaşmak mümkündür. 

 

Zonguldak Havalimanı & Zonguldak Hava Durumu

booked.net