• Alanya Hakkında Genel Bilgiler

    Huzurlu ve sakin atmosferiyle yaz aylarının sevilen seyahat rotalarından olan Alanya, Antalya’nın şirin bir turizm ilçesi. Selçuklunun başkenti ve birçok kültürün izlerini taşıyan nadide bir turizm ve tarih kenti olan Alanya, tatil dönemini Güney sahillerinde geçirmek isteyenleri büyüleyen göz alıcı plajları, etkileyici görünümleriyle nefes kesen mağaraları ve binlerce yıllık bir tarihi gözler önüne seren tarihi yapılarıyla göz kamaştıran bir destinasyon. Akdeniz’in en hareketli tatil merkezlerinden Alanya, Belek, Manavgat ve Serik gibi turistik noktaları keşfetmek için oldukça uygun bir başlangıç noktası.

     

    Alanya, her daim parıldayan güneşi, nefis kumsalları, doğal güzellikleri, sanat etkinlikleri ve mutfağının yanı sıra Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine şahit olmuş 2400 yıllık mirasıyla bir kültür gezisi için ilk durağımız olmaya ciddi bir aday. Alanya, pek çok medeniyete ait yemek kültürlerini içinde barındıran çok zengin bir mutfak mirasına da sahip. Alanya uçak bileti fırsatlarını değerlendirerek bölgenin muhteşem doğası ve eşsiz manzaralarının tadını çıkarın.

Alanya Gezilecek Yerler

Türkiye’de turizmin ilk başladığı yerlerden olan Alanya gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. 100 km’yi aşan kıyı uzunluğuna sahip olan Alanya’da yaz döneminde yüzbinlerce kişi sahillere akın ediyor. Alanya’da deniz, kum ve güneşin tadını çıkarmak için gidilecek en harika yerler arasında Damlataş Mağarası yakınlarında yer alan Damlataş Plajı, ayaklarınızın altından kayıp giden incecik kumlarıyla ünlü İncekum Plajı ve masmavi sulara sahip Kleopatra Plajı bulunuyor.

 

Alanya’nın simgesi haline gelen Kızılkule, 13. yüzyıldan kalma bir Selçuklu eseri. Savunma amacıyla inşa edilen bu kule üzerindeki tuğla yapısı nedeniyle Kızılkule ismiyle anılmaya başlamış. Alanya Kalesi ile Kaleiçi bölgesi Alanya’da görülmesi gereken en önemli yerler arasında. Alanya Kalesi de Kızılkule’den başlıyor. Alanya Kalesinin surları, Kızılkule'den başlayarak, düzenli bir şekilde Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda Burnu üstü, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcunu izliyor ve Tophane ve Tersane'yi geçip başladığı yer olan Kızılkule'de son buluyor. Şehrin en güzel fotoğraflarını da yine panoramik olarak Antalya Kalesinden çekebilirsiniz.

 

Kaleiçi bölgesinde son yıllarda yapılan restorasyon çalışmaları ve yeni açılan butik otellerle birlikte bölge yeniden hayata kavuştu. Selçuklunun görkemliliğini gözler önüne seren bölge, taş evleri, tarihi konaklarıyla tam bir açık hava müzesi atmosferinde.

 

1400 yıllık Aya Yorgi Kilisesi ile Selçuklu döneminden kalan camiler ile Antalya'da inanç turizmi gelişme gösteren bir turizm kolu.

 

Solunum rahatsızlığı olanlara şifa dağıtan bir doğa harikası olan Damlataş Mağarası, ışık yansımalarının eşsiz görüntüsüne tanık olabileceğiniz Fosforlu Mağara, oluşumu bir milyon yıl öncesine dayanan Dim Mağarası bölgeye gelen turistleri cezbeden yerlerden.

 

Yaz aylarının bunaltan sıcağından kaçıp Dim Çayı’nın Toros Dağlarından dökülen buz gibi sularında serinlemek ve doğanın kusursuz güzelliğini izlemek ise Alanya’da yapılabilecek en keyifli şeylerden.

 

Her yıl mayıs ayında belediye tarafından organize edilen Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Festivali, değişen bir temaya sahip.  Akdeniz lezzetleri ve hatırı sayılır Yörük nüfusu nedeniyle Yörük mutfağından da izler taşıyan Alanya yemek kültürü, zenginliği ile farklı beklentileri olanlara hitap ediyor. Yıl boyunca dünyanın farklı yerlerinden binlerce konuğu ağırlayan ilçede bu hareketlilik nedeniyle dünya mutfağından lezzetler sunan restoranların sayısı da artmış durumda. Deniz ürünleri, kebap ve ızgara çeşitleri ile sebze yemekleri denenmesi gereken lezzetler arasında.

Alanya'ya Nasıl Gidilir

Alanya Gazipaşa Havalimanı, Alanya’ya hizmet veriyor. Alanya ilçe merkezine 7 kilometre mesafede bulunan havalimanı, Türkiye’nin en yoğun üçüncü havalimanı olarak Antalya’daki yoğun yolcu trafiğini rahatlatıyor.

 

Alanya şehir merkezinden Alanya Gazipaşa Havalimanı’na ulaşım için HAVAŞ araçları, taksi ve araç kiralama hizmeti gibi seçenekler kullanılabilir. HAVAŞ araçları; otogar, Ticaret Odası önü, Tespo önü, Metro Kavşağı, Tosmur Kavşağı, Mahmutlar Belediye Kavşağı ve Kargıcak Dinler Otel rotasını takip ederek havalimanına ulaşıyor. 

 

Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan Alanya şehir merkezine ulaşım için HAVAŞ araçları, taksi ve araç kiralama hizmeti gibi seçenekleri kullanmak mümkün. HAVAŞ araçları; Gazipaşa Havalimanı, Kargıcak Dinler Otel, Mahmutlar Belediye Kavşağı, Tosmur Kavşağı, Metro Kavşağı, Tespo önü, Ticaret Odası önü, otogar güzergâhında yolcu taşıyor. Yolculuk yaklaşık 60 dakika sürüyor.

 

Alanya, sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli turistik noktalarından biri. Kleopatra Plajı, Kızıl Kule, Alanya Kalesi, Damlataş Plajı ve Mağarası, Fosforlu Mağara, Dim Çayı ve Mağarası, Sapadere Kanyonu, Alanya Müzesi ve Alanya Limanı ile yerli ve yabancı her yıl milyonlarca misafiri ağırlıyor. Alanya, misafirlerini pişman etmeyen bir rota. Alanya uçak bileti kampanyalarını takip edip keyifli bir Alanya tatili planlayın.

 

Alanya Havalimanı & Alanya Hava Durumu

booked.net