• İzmir Hakkında Genel Bilgiler

    Türkiye’nin batıya açılan modern kapısı İzmir, ünlü antik dönem tarihçisi Herodot’un “En yüce gök kubbenin altında ve dünyanın en güzel ikliminde” diye söz ettiği, 8.500 yıllık tarihe sahip nadide bir şehir. Antik çağlardan günümüze bir ticaret ve liman kenti olan İzmir, denize açılan şirin sokakları, şehrin hoşgörü tarihini yansıtan karma yemek kültürü, insanlık tarihi ile yaşıt antik kentleri, etkileyici müzeleri ile ülkemizin en güzel şehirlerinden biri. Ege Denizi’nde 629 km’lik sahil şeridi, karakteristik tatil merkezleri, farklı inanç gruplarının önemli kutsal mekanları, renkli gece hayatı ve güler yüzlü insanlarıyla İzmir, Türkiye’de en çok yaşanılmak istenen şehirlerden.

     

    Ülkemizin batısında, Ege Denizi kıyısında, İzmir Körfezi’nin yanı başında kurulan güzel İzmir’in her ilçesi tarihi ve kültürel zenginliklerle dopdolu. Gümüldür, Alaçatı, Foça, Karaburun, Çeşme sahil ve plajları sadece İzmir’in değil ülkenin de en önemli tatil rotaları arasında. Merkezde yer alan Kemeraltı Çarşısı, Agora Ören Yeri ve Kadifekale’nin yanı sıra, Bayraklı’daki Antik Smyrna, Selçuk’taki Meryemana Evi, Artemis Tapınağı, Efes Antik Kenti, Torbalı’daki Metropolis ve Menderes’te yer alan Klaros Ören Yeri, İzmir’in en önemli tarihi değerleri arasında. Kültürel mirası ve doğal güzellikleriyle cennet İzmir, sizi çağırıyor. Bu güzel kenti keşfetmek için İzmir uçak bileti kampanyalarını mutlaka değerlendirin.

İzmir Gezilecek Yerler

Kuzey’de Madra, güneyde Kuşadası Körfezi, Batıda Çeşme Yarımadasının Tekne Burnu, doğuda ise Aydın, Manisa il sınırı ile çevrili Ege’nin göz bebeği İzmir, batıda kendi adıyla anılan körfezle kucaklaşıyor. Tarih boyunca farklı medeniyet ve kültürlerin bir arada yaşadığı İzmir gezilecek yerler açısından oldukça zengin. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan dünyanın en dik antik tiyatrosuna da ev sahipliği yapan Bergama, görkemli Celcus Kütüphanesi’yle, Meryem Ana’nın doğduğu yer olduğu düşünülen Meryem Ana Evi’ne komşu Efes Antik Kenti her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği etkileyici tarihi alanlar. 

 

İzmir şehir merkezinde, Konak Meydanı’nda bulunan Saat Kulesi, kentin en önemli buluşma noktalarından. Konak Meydanı’ndan başlayan Tarihi Kemeraltı Çarşısı, ülkemizin en büyük açıkhava çarşılarından. Dünyanın en eski çarşılarından biri olan Kemeraltı’nda 11 binden fazla işyerinde, iğneden ipliğe aklınıza gelebilecek her türlü alışverişinizi mümkün. Yüzyıllardır İzmir'in bu en canlı bu alışveriş mekanındaki yer alan Kızlarağası Hanında kahve içmeyi ihmal etmeyin.

 

Yeşilçam filmlerine sahne olan Alsancak Kordon, yan yana sıralanan onlarca balık restoranı, kafe ve bar ile şehrin eğlence ve yemek kültüründe önemli bir yere sahip. Şiirlere, şarkılara konu olan Kordon, günün her saatinde cıvıl cıvıl, capcanlı. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Karşıyaka Kemalpaşa Caddesi ile Bornova Küçükpark hem alışveriş hem de dışarıda vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği merkezlerden. 

 

İzmir Arkeoloji Müzesi ve Etnografya Müzesi’nin yanında onlarca butik müzeye de sahip. Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, İzmir Basın Müzesi, İzmir Mask Müzesi, Radyo ve Demokrasi Müzesi, İzmir Kadın Müzesi ve Neşe ve Karikatür Müzesi bu müzelerden en çok ilgi görenleri. Ayrıca İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi ve İzmir Ticaret Tarihi Müzesi müze severlerin listesine girmeye aday.

 

İzmir’den güneşin batışının en güzel izlendiği noktalardan Tarihi Asansör İzmir gezilecek yerler listesinde yer almalı. Mithatpaşa Caddesi ile Halilrifatpaşa semti arasındaki yükselti farkından dolayı, iki semt arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak amacı ile 1907’de Musevi işadamı Nesim Levi tarafından yaptırılan asansörden önce Halilrifatpaşa semtine 155 basamaklı merdivenle çıkılıyordu.

 

Türkiye’nin en güzel köylerinden biri olan adı gibi şirin yer Şirince Köyü görülecek yerler arasında yer almalı. Selçuk ilçe merkezine 8 km. uzaklıktaki Şirince Köyü, zeytin ağaçlarıyla çevrili yemyeşil tepelerin arasına kurulu hoş mimariye sahip evleriyle görülmeye değer bir güzelliğe sahip. Ege Bölgesi’nde en çok ziyaret edilen köylerden biri olarak siz de listenize bu saklı, şirin, muhteşem bir köyü ekleyin.

 

Toplamda 629 km’den fazla kıyı şeride sahip olan şehirde ünü Türkiye sınırlarını aşan onlarca tatil merkezi bulunuyor. Muhteşem kumsallarıyla Çeşme, taş evleri ve butik otelleriyle Alaçatı, sakin şehir Seferihisar ve Sığacık, adını foklardan alan Foça, sakinliğiyle huzur veren Karaburun, Cenevizlilerden kalan kalesi ve kumsallarıyla Çandarlı, kentin en uzun plajı Pamucak’ın bulunduğu Selçuk yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

 

İzmir, Türkiye’nin en hareketli festival, etkinlik, şenlik ve kültürel etkinlik programına sahip şehirlerinden biri. Türkiye’nin en eski fuarcılık organizasyonu İzmir Enternasyonal Fuarı, her yıl Ağustos sonunda düzenleniyor. İzmir Uluslararası Sanat Festivali, İzmir Uluslararası Caz Festivali, İzmir Kısa Film Festivali, İzmir Doğaçlama Tiyatro Festivali diğer ilgi gören etkinlikler arasında.

 

Ege ve Akdeniz mutfağının en güzel örneklerinin görüldüğü İzmir’de dünya mutfağından kesitleri de bulmak mümkün. Ülkemizin kalitece çok iyi zeytinlerinin yetiştiği İzmir ve çevresi, zeytinyağlı yemekleri ve mezeleri ile ünlü. İzmir mutfağında deniz ürünleri ve zeytinyağlılar hep baş rolde. Deniz börülcesi, ıspanak, cibez otu, arapsaçı, ısırganotu gibi çeşitli otlarla yapılan yemekler ve salatalar tadılabilir. Zeytinyağlı enginar dolması İzmir mutfağında denince akla ilk gelen lezzetlerden. İzmir boyozu, İzmir kumrusu, serinletici içecek sübye, şambali tatlısı, lokma tatlısı, kuru üzüm ve incir gibi sağlıklı gıdalar İzmir’le özdeşleşmiş diğer lezzetler.

İzmir'e Nasıl Gidilir

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, İzmir’in güneyinde, Gaziemir ilçesinde, şehir merkezine 14 km uzaklıkta yer alıyor. Adnan Menderes Havalimanı’ndan Atina, Amsterdam, Berlin, Frankfurt, Köln, Dortmund, Paris, Lefkoşa olmak üzere birçok yurt dışı noktaya direkt uçak seferi var. Yaz sezonunda direkt bağlantı yapılan şehirlerin sayısı artıyor. İzmir Havalimanı için en ucuz uçak bileti fiyatlarını seyahatim.com ile karşılaştırın ve güvenle satın alın.

 

Adnan Menderes Havalimanı’ndan İzmir şehir merkezine ulaşmak için banliyö treni (İZBAN), belediye otobüsü, HAVAŞ otobüsü, taksi ve rent a car seçenekleri kullanılıyor. Adnan Menderes Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için en kolay, ekonomik ve konforlu yöntem banliyö sistemi İZBAN. Selçuk-Aliağa güzergahında 136 km’lik hatta, 05.25-23.55 saatleri arasında seferleri bulunan İZBAN, Havalimanı’ndan geçiyor.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma firması ESHOT’un havalimanından şehir merkezine 3 farklı hatta 24 saat seferleri bulunuyor. 200 numaralı Mavişehir-Havalimanı hattı Gaziemir, Bayraklı, Karşıyaka, Mavişehir İZBAN’a, 202 numaralı Efes Oteli-Havalimanı hattı Gaziemir, Fahrettin Altay, Göztepe, Konak, Çankaya’ya, 204 numaralı Bornova Metro-Havalimanı hattı ise Gaziemir, Otogar, Bornova Metro’ya ulaşıyor.

 

Adnan Menderes Havalimanı’dan şehir merkezine ulaşmak için kullanılabilecek bir başka toplu taşıma aracı da HAVAŞ otobüsleri. Havalimanından Alsancak’a ve Mavişehir’e haftanın 7 günü 24 saat sefer var. 

 

İzmir şehir merkezinden Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşmak için banliyö treni (İZBAN), belediye otobüsü, HAVAŞ otobüsü en uygun seçenekler arasında. Hergün 05.25-23.55 saatleri arasında, 12 dakikada bir seferi olan banliyö sistemi İZBAN ile Aliağa-Selçuk güzergahında Adnan Menderes Havalimanı durağında inerek havalimanına kolaylıkla ulaşılabiliyor. İzmir’i kuzey-güney doğrultuda kat eden İZBAN toplamda 136 km’lik bir hatta sahip.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs şirketi ESHOT’un 200 numaralı Mavişehir-Havalimanı hattı Karşıyaka, Bayraklı, Gaziemir’den, 202 numaralı Efes Oteli-Havalimanı hattı Çankaya, Konak, Göztepe, Fahrettin Altay, Gaziemir’den, 204 numaralı Bornova Metro-Havalimanı hattı ise Bornova, Otogar, Gaziemir güzergahını kullanarak havalimanına ulaşıyor. Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşmak için kullanılabilecek bir başka toplu taşıma aracı da HAVAŞ otobüsleri. Alsancak Büyük Efes Oteli’nin önünden ve Mavişehir Ege Park Alışveriş Merkezi’nden kalkan araçlar bu duraklar haricinde yolcu almıyor.

 

İzmirli büyük ozan Homeros’un “Gök kubbenin altındaki en güzel şehir” olarak betimlediği İzmir, batının en doğusu, doğunun en batısı olarak geçer. Büyük yazar Victor Hugo dahi bu şehri hiç görmeden adına şiir yazıp onu bir prensese benzetti. İzmir böylesine ruha ve övgüye sahip bir şehir. Farklı kültürler, yaşam tarzları ve inançlar binlerce yıl burada barış içinde yaşadı. İzmir bu kültürel değerleri ve enfes tatil rotalarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Çeşme, Alaçatı, Foça, Kuşadası, Didim, Ayvalık gibi bölgeleri keşfetmek, Türkiye’nin modern yüzü İzmir’de vakit geçirmek için İzmir uçak bileti fırsatlarına göz atmayı unutmayın.

 

İzmir Havalimanı & İzmir Hava Durumu

booked.net