• Kütahya Hakkında Genel Bilgiler

    Kütahya, tarihi boyunca Roma, Bizans, Osmanlı gibi birçok dönemde farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış köklü bir şehirdir. Kütahya’da yapılan arkeolojik kazılar, şehrin bünyesinde barındırdığı yerleşimlerin çok daha eskiye, ilk çağlara dayandığını gösterir. Eski verilere göre Kütahya’nın antik dönemdeki ismi “Kotiaeion”dur, bu isim “Kotys’in kenti” anlamına gelir. İsim, zaman içinde evrimleşerek şu an kullandığımız haline kavuşmuştur.
     
    Tarihi güzelliğiyle göz dolduran şehri siz de ziyaret etmek istiyor ama Kütahya uçak biletinizi almayı sürekli erteliyorsanız, sizi bu sevimli şehre gelmeye ikna edecek turistik noktaları ve uçaktan indikten sonra şehir içinde nerelere nasıl gidebileceğinizi anlatan bu rehberi okumalısınız.
     
    Yoğun tarihsel birikime ve kültürel zenginliğe sahip olan Kütahya özellikle çinileriyle görülmeye değer bir şehirdir. Kütahya, Ege Bölgesi’nde yer almasına karşın yükseltisinin fazlalığı ve denizden uzak oluşuyla kıyı Ege ikliminden ayrılır. Kütahya’nın iklimi Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgelerinin etkisi altındadır. Yaz ayları sıcak ve kurak geçen Kütahya'da kış ayları ise soğuk ve yağışlı olur. Şehri ziyaret etmek için en uygun zamanlar ilkbahar ve yaz mevsimleridir.

Kütahya Gezilecek Yerler

Kütahya yeşil alanları, tarihsel yapıları ve kaplıcalarıyla her yıl binlerce ziyaretçiyi kendisine çeken şehirdir. İster kültür turizminden, ister sağlık turizminden hoşlanın, şehrin güzellikleri sizi Kütahya uçak biletinizi almaya ikna edecek.

Kütahya’nın tarihi tarafını deneyimlemek istiyorsanız üç farklı şehre yayılmış Frig Vadisi’ni mutlaka görmelisiniz. Frig Vadisi içinde kaya mezarlarını, peri bacalarını, yeraltı şehirlerini bulunduran, tarihin derinden hissedildiği nefes kesici bir gezi durağı olacaktır.

Domaniç Ormanları yeşilliğin eşsiz biçimde sunulduğu, yalnızca Kütahya için değil Türkiye için de büyük önem taşıyan doğal bir güzelliktir. Şehrin stresinden uzaklaşmak istiyorsanız Domaniç Ormanları’nı ziyaret ederek piknik ve yürüyüş yapabilir, mükemmel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.
 
Çinili Cami, Kütahya’nın şehir merkezinde bulunan, dış yüzeyi mavi Kütahya çinileriyle kaplı, el emeğinin ve Kütahya’ya özgü çini sanatının açıkça görülebileceği bir mimari eserdir. Kütahya Çini Müzesi, ülkemizde çinicilik üzerine açılmış tek müze olmasıyla önem taşır. Bu müzeyi ziyaret ederek Kütahya için en önemli el sanatı olan çiniciliği yakından tanıyabilirsiniz.
 
Tüm bu güzellikler size bir uçak bileti kadar yakın! Şehre nasıl ulaşabileceğinizi öğrenmek içinse okumaya devam edin.

Kütahya'ya Nasıl Gidilir

Kütahya konum itibariyle birçok şehre yakın olduğu için, kente ulaşım karayolu, demiryolu ve uçaklar aracılığıyla sağlanabilir. İstanbul’a özel araç ile yaklaşık 4 saat, Ankara’ya ise 3.5 saat uzaklıkta bulunur. Birçok şehirden Kütahya’ya sıklıkla otobüs seferleri bulunur, özel araçla gelmek istemeyen ziyaretçiler bu otobüsleri rahatlıkla kullanabilir. Demiryolu seçeneği de oldukça keyifli bir yolculuk sunmaktadır, Denizli - Eskişehir arasındaki tren hattının bir durağı da Kütahya’dır. Uçak ile ulaşım da Kütahya’da bulunan Zafer Havaalanı aracılığıyla rahatça sağlanabilir. Diğer ulaşım yöntemlerine göre çok daha pratik olduğundan, Kütahya gezinizi planlarken diğer yollardan önce ilk olarak uçak bileti bakmanızı öneriyoruz.

 

Kütahya Yurt İçi Uçuşlar

Kütahya’ya hızlı ulaşım için vazgeçilmez olan uçak seferleri, Zafer Havalimanı vasıtasıyla gerçekleştirilir.  Şehir merkezine 41 kilometre uzaklıkla bulunan havaalanı, İstanbul ile aktarmasız uçak seferleriyle ulaşımı mümkün kılar. Kütahya’nın çevre şehirleri olan Afyon ve Eskişehir de bu havalimanı sayesinde ulaşımın kolaylaştığı şehirlerdir, bu şehirlere gitmek için de Kütahya uçak bileti alarak pratik bir şekilde seyahat edebilirsiniz. 

 
Kütahya’dan İstanbul’a uçak ile gidiş ortalama bir saat sürer. Havalimanı önünde bulunan servis hizmetini kullanabilir veya taksi yardımıyla istediğiniz noktaya varış sağlayabilirsiniz. Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ortak kullanımına açılan Zafer Uluslararası Havalimanı sahip olduğu “Engelsiz Havalimanı” ve “Yeşil Kuruluş” belgeleriyle çevreye ve insanların ihtiyaçlarına ne denli duyarlı olduğunu kanıtlayarak şehre uçak ile gitmeyi kolaylaştırmış ve çekici kılmıştır.
 
Kütahya Yurt Dışı Uçuşlar
Kütahya, Afyonkarahisar ve Uşak illerinin ortak kullanımına açılan Zafer Uluslararası Havalimanı’ndan yurt dışına ilk uçuş, 2013 yılında Türk Hava Yollarına’na ait uçak aracılığıyla Suudi Arabistan’ın Medine şehrine gerçekleştirilmiştir. Yılda 3 milyon yolcuya hizmet vermek üzere gerekli özelliklerle donatılan havalimanında bulunan iç ve dış hatlardan yılda 2 milyon kişinin geçmesi planlanmıştır. Tesisin Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illerindeki yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ziyaret etme talebini de arttırması beklenmektedir.
 
Havaalanından Şehre Ulaşım
Zafer Havaalanı’nda bulunan Kütahya, Uşak ve Afyonkarahisar servisleri kullanılarak, belli servis saatleri doğrultusunda istenilen noktaya kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Bu yüzden uçaktan indikten sonra başka yerlere nasıl gideceğiniz konusunda panik yaşamanıza gerek almaz. Kütahya uçak biletinizi alırken bu servislerin saatlerini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca havalimanı önünde sürekli olarak hizmet veren havalimanı taksileri ile de seyahatinizi konforla sonlandırabilirsiniz. Bu hizmetler, Kütahya’ya uçak ile seyahat etmeyi çok daha çekici kılmaktadır.
 
Kütahya İçi Ulaşım
Şehir içi ulaşım Kütahya’da oldukça rahat sağlanabilir. Kütahya Belediyesi’ne ait otobüsler 27 hat üzerinde hizmet vererek şehrin birçok tarafına uygun fiyatlı ulaşımı mümkün kılar. Sefer saatleri ve güzergahları Kütahya Belediyesi’nin internet sitesinde kolaylıkla bulunabilen bu otobüslerde bilet yerine “Kart 43” kullanılır. Kütahya’ya şehirlerarası otobüsler ile gelen yolcular için, otogarların önünden düzenli biçimde hareket eden otobüs ve minibüsler şehrin farklı noktalarına gitmeyi kolaylaştırmaktadır, bu araçlar için bilet alarak şehrin içinde dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

 

Kütahya Havalimanı & Kütahya Hava Durumu

booked.net